52 obserwujących
1320 notek
1314k odsłon
115 odsłon

Podpisanie paktu faszystowsko-komunistycznego (Mussolini i Potiomkin)

Wykop Skomentuj1
1930 rok:
W związku z układami jakie przeprowadził Litwinow z rządem włoskim w sprawie budowy okrętów wojennych, spuszczono w Trjeście na wodę trzeci okręt motorowy dla sowietów. Mussolini uzbraja Stalina, a przyjaźń faszystowsko-komunistyczna coraz bardziej cynicznie wychodzi na jaw.
image

Wałach vel Litwinow z Benito Mussolinim w Palazzo Venezia w Rzymie, grudzień 1933 r.


Pakt przyjaźni, neutralności i nieagresji pomiędzy faszystowskimi Włochami i komunistycznym Związkiem Sowieckim zawarty został 2 września 1933 r. w Palazzo Venezia w Rzymie, podpisy pod  nim złożyli Il Duce Benito Mussolini i ambasador sowiecki we Włoszech towarzysz Władimir Pietrowicz Potiomkin (m.in. nieco ponad 10 lat wcześniej kierował trybunałami wojskowymi na froncie, pierwszy zastępca szefa sowieckiego MSZ w czasie podpisania paktu nazistowsko-komunistycznego, to on będzie próbował wręczyć notę o wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski we wrześniu 1939, jeden z architektów kłamstwa katyńskiego - członek komisji Burdenki z 1944, przypisującej Niemcom zbrodnię katyńską).

"Korespondent "Temps'a" donosi z Rzymu, że zdaniem politycznych kół włoskich pakt włosko-sowiecki będzie tylko ustabilizowaniem dotychczasowych serdecznych stosunków pomiędzy Moskwą a Rzymem".

image

image

image


To przywódca faszystów był tym politykiem, który uznał i nawiązał pełne stosunki dyplomatyczne Włoch ze Związkiem Sowieckim w lutym 1924 r., "co uczyniło faszystowskie Włochy Mussoliniego pierwszym państwem zachodniej Europy, który uznał komunistyczny Związek Sowiecki".


Rzym w listopadzie 1923 r.
Garazzi udał się powtórnie do Moskwy w towarzystwie Marinottiego, dyrektora „Ste Industriale per il Comercio per l'Estere", oraz przemysłowca Dian Franco Tosi z Medjolanu. Delegaci zakomunikowali sowietom, że rząd włoski uzna je de jure w zamian za koncesję węglową w Zagłębiu Donieckiem i za koncesję naftową w okręgu dagestańskim.
Misja sowiecka w Rzymie dostała upoważnienie do założenia swoich ekspozytur w wielu miastach włoskich. Pierwszą jest ekspozytura, powstała w Genui, gdzie odbyło się oficjalne przyjęcie okrętu "Fransbald", pod flagą sowiecką. Okręt ten przywiózł ładunek 12,000 tonn drzewa i węgla. Dalsze ekspozytury mają powstać w Medjolanje, Neapolu i Tryjeście".

Rzym w grudniu 1923 r.
"Według doniesień tutejszych pism, rokowania włosko-sowieckie w sprawie układu handlowego postępują szybko naprzód i w tym celu do Rzymu przybyła specjalna misja sowiecka pod przewodnictwem Godrjakowa. Włosi mają otrzymać koncesje na eksploatację pół naftowych na Kaukazie, na urządzenie kopalń węgla w Zagłębiu Donieckim oraz otrzymali już jedną koncesję rolną na Ukrainie. Włochy mają dostarczyć robotników, rzeczoznawców i kapitalistów.
Według ostatnich wiadomości sowiety przyjęły i ratyfikowały układ z grupą włoską odnośnie eksploatacji pól naftowych. Chodzi tu mianowicie o tereny rozciągające się na przestrzeni 18 tysięcy dziesięcin w okręgu Signow w Gruzji. Należy zaznaczyć, że wspomniana strefa eksploatacji włoskiej leży w obrębie linji kolejowej Baku, Tyflis, Batumi, co umożliwi szybki transport produktów do Włoch.

W czerwcu 1924:
Prasa włoska podaje informacje, że rząd sowiecki zwrócił się do rządu włoskiego z propozycją współdziałania Włoch i Rosji Sowieckiej na Bałkanach. Według tej propozycji Włochy miałyby wpływać na państwa bałkańskie w kierunku uznania przez nie ZSRS a w zamian otrzymają kompensatę na Bałkanach i w Azji Mniejszej.

W Londynie w listopadzie 1925 r.
Treść fajnego układu włosko-sowieckiego.
Pomiędzy Włochami a rządem sowieckim, zawarta została tajna umowa, której treść ogłasza "New York World". Włochy zobowiązują się na wypadek konfliktu rosyjsko-tureckiego do dyplomatycznego poparcia Rosji, a ponadto pozostawiają Rosji Sowieckiej zupełną wolną rękę w Rumunji. Rosja ze swej strony zobowiązuje się nie przeciwdziałać rozszerzeniu włoskich wpływów w Jugoslawji, a na wypadek włosko-tureckiego konfliktu poprzeć Włochy przez udzielenie posiłków wojskowych lądowych i morskich.

Rzym, w kwietniu 1931 r.
Dostawy włoskie do Rosji sowieckiej
W tych dniach nastąpiło podpisanie włosko-sowieckiego kontraktu, na mocy którego Włochy dostarczą sowietom rozmaitych fabrykatów na sumę 350 miljonów lirów. Bliższe szczegóły podpisanej umowy nie są narazie znane.

Rzym, w październiku 1932 r.
Sowiety największym odbiorcą towarów włoskich
Prasa dzisiejsza donosi, iż stosunki handlowe włosko-sowieckie rozwijają się w bardzo szybkiem tempie i że wywóz włoski do Rosji sowieckiej w ostatnim kwartale zwiększył się prawie o 50 procent. Ogółem wywieziono w ciągu ostatnich trzech miesięcy towarów za 12.600.000 lirów. Konstatując powyższe fakty, prasa podkreśla, iż Sowiety są obecnie jednym z największych odbiorców Włoch.


"6 maja 1933 r. Obie strony zbliżyły się do siebie, uzgadniając pakt gospodarczy. Faszystowskie Włochy wymagały dostępu do sowieckiej ropy i węgla , podczas gdy Sowieci byli zainteresowani włoskimi innowacjami w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i morskim".
"We wrześniu 1933 sowiecka misja wojskowa, która odwiedziła Rzym wyraziła wdzięczność za wyjątkową uwagę jej poświęconą przez zarówno przez włoskie dowództwo jak i rząd", w rewanżu generał Mussoliniego oświadczył, iż "Armia włoska ma względem Armii sowieckiej głębsze uczucia niż wynikałoby to ze zwykłych kontaktów zawodowych. Uczucie to zostało jeszcze wzmocnione w wyniku podpisania paktu włosko-sowieckiego".

Ambasador sowiecki Potiomkin, który na swoim biurku będzie trzymał zdjęcie Mussoliniego z miłą dedykacją, przekazał na ręce podsekretarza stanu Fulvio Suvicha zaproszenie dla włoskiej misji wojskowej do odwiedzenia w rewanżu Związku Sowieckiego. Przedstawiciele wojsk lądowych i morskich (lotnictwo odmówiło), zwiedzali Sowiety przez dwa tygodnie. Następnie włoski okręt podwodny odwiedził Batumi, a trzy sowieckie okręty Neapol. Do planowanego spotkania sowieckich kapitanów z Mussolinim ostatecznie nie doszło.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale