57 obserwujących
1356 notek
1355k odsłon
747 odsłon

Bóg Spinozy i Trzaskowskiego

Wykop Skomentuj9


Rafał Trzaskowski stwierdził, że jego bóg to bóg Spinozy. Wówczas radowano się z tego powodu w redakcji Gazety Wyborczej Michnika, Wspomnienie dzisiaj o tym wyznaniu Trzaskowskiego, powoduje w kręgach tych samych osiedleńców sowieckich i ich wychowańców nerwowość i wzburzenie.


***

St. Czajkowski o Baruchu Spinozie:

"Spinoza - filozof destrukcji najwyższych wartości cywilizacji zachodnio-europejskiej, promotor nietzscheańskiego "Antychrysta".

- Stanisław Czajkowski, dr filozofii (1938)

image


***

Spinoza stworzył "moralność, która unikając tradycyjnego dualizmu stawia się "poza dobrem i złem".
Wolter następująco określa myśl Spinozy w swoim "Philosophe ignorant":
"Spinoza wcale nie uznawał Boga... wydawał się ateuszem w całym znaczeniu tego słowa... jest nim, gdyż nie uznawał jakiejkolwiek Opatrzności, gdyż nie przyznawał niczego, poza wiecznością, bezmiarem i koniecznością rzeczy... Spinoza obalił wszystkie zasady moralności".

- Roger Garaudy - sympatyk Spinozy, marksista, członek partii komunistycznej we Francji, naczelny ideolog stalinizmu we Francji; później przejdzie na islam; skazany na grzywnę za rewizjonizm holocaustu. (tłum. Paweł Hertz - tłumacz i wydawca, w kręgach homoseksualistów nazywany "księżniczką Izraela").

***

Spinoza był jednym z nielicznych tzw. filozofów fetowanych przez bolszewików w Rosji m.in. na Komakademii. Akademia Komunistyczna w Moskwie (Komakademia), wcześniej jako Socjalistyczna Akademia Nauk Społecznych była sowiecką uczelnią wyższą, w której miejsce znalazło szereg sekcji, komisji i stowarzyszeń (marksiści-biolodzy, marksistowsko-leninowscy lekarze, marksistowscy matematycy), jej pierwszymi członkami byli bolszewiccy przywódcy jak Trocki, Zinowiew, Kamieniew, Bucharin, Krupska, Kołłontaj, Łunczarski, a z zagranicznych marksistów - R. Luksemburg i Libknecht.Komakademia przyznawała nagrodę im. Lenina, wydawała też m.in. periodyki - Biuletyn Akademii Komunistycznej i Pod sztandarem marksizmu. Spinoza był popularnym obiektem publikacji -  m.in. "Związek klas i walk klasowych w Niderlandach w latach życia Spinozy", "Spinoza i materialistyczne rozumienie świata"; bolszewicy organizowali także jubileuszowe sesje na jego cześć np. "250 rocznica urodzin Spinozy".

image

https://www.salon24.pl/u/nick/1051389,rafal-trzaskowski-i-eurokomunizm

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka