Blog
.
szpak80
46 obserwujących 1181 notek 1147399 odsłon
szpak80, 8 lutego 2018 r.

Tajemnicze zaginięcia - afera dzieci jemeńskich. W Izraelu właśnie zaczynają ekshumacje...

24 stycznia 2018 r.
Biuro prokuratora generalnego w Izraelu, poinformowało we wtorek, że wydało zgodę na otwarcie grobów i testy genetyczne szczątków dzieci jemeńskich, które zmarły po przybyciu do Izraela w późnych latach 40. i wczesnych 50. XX wieku (emigracja Żydów z Jemenu do Izraela).

image

"Rodziny i organizacje społeczne wierzą, że dzieci nie zmarły lecz zostały uprowadzone a następnie nielegalnie adoptowane przez innych izraelskich obywateli i starają się przeprowadzić testy szczątków w wytypowanych grobach, by ustalić czy rzeczywiście są to szczątki tych dzieci.

"Decyzja ta została podjęta ze względu na publiczne znaczenie zbadania prawdy dotyczącej śmierci i pochówku małoletnich z Jemenu, ze Wschodu, i z Bałkanów, [gdzie] powiadomienie o ich śmierci zostało przekazane rodzinom w latach po powstaniu państwa"  -  poinformowało sąd rodzinny w Petah Tikva Biuro Prokuratora Generalnego.

Rodziny, które złożyły wniosek do sądu, domagają się, aby dla testów genetycznych zostało otwartych w sumie 18 grobów, w celu ustalenia czy pochowani tam, rzeczywiście wywodzą się ze społeczności jemeńskiej.
Sprawa zaginionych dzieci Jemeńczyków dotyczy zniknięcia setek niemowląt i małych dzieci pochodzenia Mizrahi, głównie z Jemenu w początkach ustanowienia państwa - w latach 1948-1954.
Trzy śledztwa państwowe stwierdziły, że żadne dzieci nie zostały uprowadzone i nielegalnie adoptowane, stwierdzono jednak zaniedbania, brak szacunku dla rodzin zmarłych dzieci i protekcjonalny, lekceważący stosunek władz w tamtym czasie.
Z biegiem lat jednak rodziny twierdziły, że ich dzieci były w rzeczywistości systematycznie porywane i rozdawane lub sprzedawane rodzinom aszkenazyjskim bez zgody rodzin biologicznych.


image

W końcu, niedawne odtajnienie dokumentów dotyczących tej sprawy ujawniło wyjątkowo niepokojące wydarzenia, ukazało mianowicie, że na jemeńskich dzieciach przeprowadzano testy medyczne, z których część doprowadziła do śmierci zdrowych dzieci.

Część z tych dzieci poddano także autopsji bez zgody rodziców.

Inni uważają, że dzieci w rzeczywistości zmarły i nie zostały uprowadzone, bazując na wysokiej w owym czasie śmiertelności wśród dzieci jemeńskich wynoszącej od 40 do 50% i dodatkowych zagrożeń wynikających z ciężkiej podróży przez góry i pustynie Jemenu do obozu tranzytowego w Aden skąd odlatywali do Izraela. Chaotyczne warunki w obozach przejściowych, brak szacunku dla nowych imigrantów, fakt, że wiele śmierci nie zostało właściwie zarejestrowanych i Jemeńczycy nie mówili po hebrajsku - to czynniki, które mogły przyczynić się do braku odpowiednich obliczeń/sprawozdań na temat martwych dzieci.

Forum rodzin, które wnioskowały do sądu w Petah Tikva o ekshumacje, przyjęło decyzję z zadowoleniem i wyraziło nadzieję, że cały proces odbędzie się transparentnie i we współpracy z rodzinami.
Jednakże [rodziny] uznały, że decyzja była jedynie "częściowym i ograniczonym krokiem" i jest niewystarczająca w dotarciu do prawdy.
"Wzywamy rząd aby wziął odpowiedzialność w imieniu państwa Izrael za uprowadzenie dzieci i zobowiązał się do podjęcia praktycznych kroków w celu ujawnienia prawdy o tej przerażającej sprawie" - napisano. "Tylko przyjęcie pełnej odpowiedzialności i ujawnienie całej prawdy przyniesie uzdrowienie rodzinom i społeczeństwu izraelskiemu".

źródło:
24.01.2018 "Biuro Prokuratora Generalnego wydało zgodę na ekshumację grobów dzieci jemeńskich"
http://www.jpost.com/Israel-News/State-Attorneys-Office-to-allow-exhumation-of-Yemenite-childrens-graves-539640


-------------------------------------

26.01.2018 - "Testy DNA ekshumowanych kości jemeńskich dzieci nie będą łatwe"
http://www.jpost.com/Israel-News/DNA-tests-on-exhumed-bones-of-Yemenite-children-wont-be-easy-539889

06.2017 - "Dokumenty na temat eksperymentów medycznych przeprowadzanych na nowych imigrantach z Jemenu zostały zebrane w latach 1996-7 przez ustanowioną przez Kneset komisję śledczą, której zadaniem było zbadanie zaginięcia przeszło 1000 dzieci w tzw. aferze porywania jemeńskich dzieci".
https://www.timesofisrael.com/when-israeli-doctors-allegedly-tested-yemenites-for-negro-blood/


Opublikowano: 08.02.2018 21:25.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • https://www.salon24.pl/u/nick/923316,gratulacje-dla-pana-andruszkiewicza-za-potepienia-dolaczyl-d...
  • Się Polaczki uwłaszczają u-w-ła-sz-cz-ają. Całe szczęście jest kacap Trzaskowski z...
  • Stanishev jako premier: Rosja i Bułgaria podpisały umowę o budowie gazociągu (2008)Stanishev...

Tematy w dziale