Blog
.
szpak80
47 obserwujących 1189 notek 1165040 odsłon
szpak80, 6 czerwca 2018 r.

Jak Polak i olimpijczyk zamordowany w Auschwitz jest przerabiany na Żyda

Muzeum niemieckiego obozu Auschwitz na swoim anglojęzycznym profilu na twitterze, umieściło wczoraj wspomnienie o Bronisławie Czechu, polskim narciarzu, olimpijczyku, żołnierzu polskiego podziemia, zamęczonym przez Niemców w Auschwitz.

@AuschwitzMuseum: "5 czerwca 1944 r. Bronisław Czech (więzień nr 349) zmarł z wyczerpania w obozowym szpitalu w Auschwitz. Jeden z najważniejszych polskich narciarzy okresu międzywojennego, 24-krotny mistrz Polski, 3-krotny olimpijczyk, alpinista, ratownik górski, pilot szybowcowy https://en.wikipedia.org/wiki/Bronislaw_Czech ".

Za niedługo pojawiła się osoba z Anglii, z komentarzem i zdjęciem okładki swojej książki:

@Agnes Grunwald Spier: "@AuschwitzMuseum W mojej książce o zdradzie, możecie przeczytać jego historię oraz wielu innych olimpijczyków i sportowców, zamordowanych przez Nazistów tylko dlatego, że byli Żydami".

Zareagowała pani z Polski, odbierając ten tekst zgodnie z jego treścią, pisząc:
"Bronisław Czech nie był Żydem. Aresztowany przez Gestapo w 1940 r., był znakomitym polskim sportowcem i żołnierzem polskiej Armii Krajowej. Zaoferowano mu współpracę - ale ODMÓWIŁ trenowania niemieckich narciarzy. Stracił życie w Auschwitz jak straciło je setki tysięcy Polaków".

Odpowiedziała jej autorka książki, ale nie na profilu Muzeum Auschwitz, gdzie zareklamowała swoją książkę w wyżej opisany sposób, tylko przenosząc dyskusję "do siebie", wyłączając z niej Muzeum i wszystkich tych, którzy mogą czytać jej wcześniejszy komentarz.

"Nie napisałam, że był Żydem. Rozdział w mojej książce dotyczy głównie Żydów, ale włączyłam także innych sportowców, którzy zostali zabici w obozach. Włączyłam także boksera Johanna (Rukeli) Trollmana który był Sinti i został zabity przez Nazistów."

A pani z Polski zaczęła się tłumaczyć, że nie miała na myśli...


Sprawdźmy jak to jest.

Artykuł w Times of Israel, sierpień 2016 r.

"Olimpijczycy żydowscy wśród ofiar Hitlera. (5,855 podań dalej)
Co najmniej 30 żydowskich olimpijczyków, zostało zamordowanych w Holocauście...
...opublikowała w 2016 r. książkę "Who Betrayed The Jews" ("Kto zdradził Żydów?"). Praca zawiera informację o 30 żydowskich olimpijczykach zabitych w Holocauście...
Jednym z tych bohaterów był słynny narciarz Bronisław Czech, który reprezentował Polskę na trzech Igrzyskach Olimpijskich, a później prowadził jedną z najlepszych szkół narciarskich w Polsce.
Kiedy Naziści zaczęli wdrażać Ostateczne Rozwiązanie, sława Czecha działała przeciw nim. W wieku 32 lat, został aresztowany i znalazł się wśród pierwszych więźniów wysłanych do Auschwitz. Tam zaoferowano mu wolność w zamian za trenowanie narciarskiej niemieckiej drużyny młodzieżowej, ale odrzucił propozycję. Czech zmarł w Auschwitz, dziesiątki ulic oraz szkół w Polsce jest dzisiaj nazwanych jego imieniem...".

do tego fotografia z podpisem: "Bronislaw Czech, narciarz- olimpijczyk i instruktor zamordowany w czasie Holocaustu"

i 28 stycznia 2018 r. ktoś na swoim blogu na "międzynarodowy dzień pamięci o Holocauście"

to samo "polski narodowy bohater narciarski, 24-krony polski mistrz, reprezentował Polskę na trzech kolejnych olimpiadach..".

 i za chwilę:

"Nieszczęśliwie dla niego był także Żydem i wieku 32 lat został jednym z pierwszych wysłanych do Auschwitz, po jego otwarciu w maju 1940 r. (...) Czech zginął w Auschwitz jako ofiara [part of] Holocaustu".

-

Polak Bronisław Czech jest też bohaterem książki z 2010 r.,napisanej w jęz. ang. - "The Hamsa" - książka "obejmuje okres czterech dekad walki człowieka o zachowanie godności w obliczu 'ostatecznego rozwiązania'."
z opisu: "Sama hamsa odnosi się do ręki Boga, amuletu często noszonego przez Żydów na szczęście, choć sam Bronek jest katolikiem, nosi dumnie, choć potajemnie, hamsę daną mu jako chłopcu przez piękną Amelię".
Z opisów czytelników wynika, że sądzą iż czytali książkę o Żydzie (powracające frazy "ostateczne rozwiązanie", "Holocaust").
W innym miejscu można się także natknąć wprost na takie stwierdzenie, na jednym z portali, w podkategorii "zapytaj historyków":
Pyt.(ang.): "Czy jacyś żydowscy sportowcy, którzy brali udział w Olimpiadzie w Berlinie w 1936, zostali zabici w czasie holocaustu?
Odp.(ang.): "...Na przykład Bronisław Czech, z Polski, był narciarzem zjazdowym, który startował w olimpiadach '28, '32, '36. W czasie Holocaustu został wysłany do Auschwitz i tam zmarł po odmowie trenowania niemieckich narciarzy. Żródło: The Hamsa, by E.S. Kraay".
 


https://twitter.com/AuschwitzMuseum/status/1003894209320050689
https://www.timesofisrael.com/the-jewish-olympians-among-hitlers-victims/
https://mysundayblog.com/2018/01/28/we-remember-international-holocaust-remembrance-day/
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/4yvao7/were_any_jewish_athletes_who_participated_in_the/

Opublikowano: 06.06.2018 15:25. Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 15:45.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @suveren tak, bardzo dobrze pamiętasz. Nie ten dział niestety.
  • @pink panther  Co ciekawe, brat działał nie po linii humanistycznej tylko inżynierskiej....
  • @Bazyli1969  To prawda jego brat to też pasmo takich "cudów".

Tematy w dziale