Blog
.
szpak80
42 obserwujących 1124 notki 1100851 odsłon
szpak80, 21 lipca 2018 r.

Prezes Niemieckiego Sądu Konstytucyjnego to zbrodniarz i złodziej w okupowanej Polsce

375 1 0 A A Aimage

Za skromnym biogramem w języku angielskim:
"Hermann Höpker-Aschoff (1883-1954) był niemieckim politykiem, ministrem finansów, członkiem rady parlamentarnej i prawnikiem. Był pierwszym przewodniczącym Federalnego Sądu Konstytucyjnego Niemiec. Höpker-Aschoff studiował prawo i ekonomię w Jenie, Monachium i Bonn. Jako profesor na Uniwersytecie w Bonn wykładał teorię monetarną i finanse".

image

Rozwińmy to nieco. Hermann Höpker-Aschoff był politykiem dwóch partii, każda z nich miała w nazwie "demokratyczna" kolejno: we wrogiej Polsce republice weimarskiej był działaczem Die Deutsche Demokratische Partei (DDP), po powiększeniu o stronnictwo antypolskie i antysemickie zmieniła nazwę na Die Deutsche Staatspartei (DStP), po wojnie był w Die Freie Demokratische Partei czyli w Wolnych Demokratach, czyli FDP. Z ramienia DDP w pruskim Landtagu (1921-32), w latach 1930-32 w Reichstagu. Wybrany w 1925 r. na premiera Prus, odmówił i został ministrem pruskich finansów, był nim do 1931 r., w 1930 r. niedoszły minister finansów Rzeszy. 1930: "kandydatem, przewidzianym na stanowisko przyszłego ministra finansów Rzeszy jest pruski minister skarbu Hoepker Aschoff. Objęcie teki ministerstwa finansów Rzeszy Hoepker Aschoff uzależnia od otrzymania specjalnych pełnomocnictw i przeprowadzenia skutecznej redukcji wydatków w budżecie oraz pozostawienia w rękach jego teki ministerstwa skarbu w rządzie pruskim". Po konflikcie z kolegami odszedł z polityki, krytyk parlamentarno-demokratycznego systemu rządów. W 1932 r. został członkiem/wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Dresdner Bank, jako reprezentant Rzeszy. Rychło w czas bo w 1939 r. wydał książkę pt. Pieniądze i złoto, "która po II wojnie światowej trafiła do lektur akademickich, a on sam zyskał tytuł honorowego profesora w Muenster i Bonn". Od ataku Niemiec na Polskę jest na służbie  - pieniądze, złoto, i nie tylko. Od 1940 r. był głównym prawnikiem (!) i kierownikiem Abteilung VI (przemianowanej na Abteilung V) czyli departamentu VI/V w Głównym Biurze Powierniczym na Wschodzie (der Haupttreuhandstelle Ost). "Władza ta była odpowiedzialna za konfiskatę, administrację i dystrybucję mienia Polaków i Żydów, zrabowanego na terenach wschodnioeuropejskich przyłączonych do Rzeszy Niemieckiej (tzw. "eingegliederte Ostgebiete" - "wcielone terytoria wschodnie"). Jako starszy prawnik był bezpośrednio zaangażowany w politykę eksterminacji i wysiedleń na okupowanych terytoriach wschodnioeuropejskich i zajmował się legalizacją tej polityki na gruncie prawnym. W 1944 r. miał się pokłócić z osławionym Martinem Bormannem na temat zrabowanych dóbr - chodziło o zrabowane dobra kościelne. Możliwe też, że "spór", jeśli miał miejsce, był sposobem na moszczenie sobie miejsca po wojnie. Höpker-Aschoff miał zostać gdzieś przeniesiony w związku z kłótnią z partnerem w zbrodniach i rabunku - Marinem Bormannem

image


W 1945 r. Hermann Höpker-Aschoff przyjmuje propozycję władz brytyjskich i mimo protestów z okupowanej przez sowietów Polski zostaje sekretarzem generalnym ds. finansów, później ministrem finansów w Westfalii. Jeden ze współzałożycieli i przywódców FDP. W 1949 r. kandydował z listy FDP i zasiadł w Bundestagu, gdzie do 1951 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Finansów i Podatków.
7 września 1951 r. Hoepker-Aschoff został pierwszym przewodniczącym niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Publikacje:
Pieniądze i złoto /Jena 1939.
Pieniądze i waluty /Stuttgart 1948.

image


image

wczoraj w niemieckim Federalnym Trybunale Konstytucyjnym.

Opublikowano: 21.07.2018 17:02. Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:41.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ojciec & dyrektor, skoro twierdzi pan, że posiada umiejętność czytania w cudzych myślach,...
  • @Hostoja 6 sty 2003 - gazwyb: Właśnie dlatego były wiceprezydent miasta [Wrocławia] Sławomir...
  • @Hostoja...

Tematy w dziale Kultura