5 obserwujących
101 notek
22k odsłony
  278   0

Poza głównym nurtem - Żydówka pisze o chrześcijaństwie

Na początek ostrzeżenia, aby nikt mi nie zarzucił wklejania treści niegodnych Salonu.

Po pierwsze: w tekście jest dużo liter, znacznie więcej niż to jest przyjęte na Salonie, licząc nawet z dyskusjami pod wpisami salonowych gwiazd - dodam, że to i tak jest tylko fragment większej całości, całej książki mianowicie.

Po drugie: akurat ten tekst Autorki ma zupełnie inny charakter niż typowe teksty salonowe - więcej w nim pytań niż gotowych odpowiedzi.

Po trzecie: jak na salonową specyfikę tekst jest "prehistoryczny", powstał dobrych kilka lat temu i próżno w nim szukać PIS'u lub chociażby pandemii.

Te trzy wymienione wyżej powody wystarczą, aby dla czytelnika salonowego tekst był całkowicie niestrawny. Dla nich właśnie, znalazłem na Salonie króciutkie jakby streszczenie tekstu Autorki, do przeczytania na jednym oddechu:

https://www.salon24.pl/u/orant/915717,modlitwa-wieczorna-03-12-2018

Jest to tylko moje osobiste skojarzenie, nie ma pomiędzy obydwoma tekstami, ani związku przyczynowo -skutkowego, ani czasowego, ani "literackiego", a zapewne i sama Autorka by tu zaprotestowała (nie boję się, zapewne nie bywa na Salonie:). Może lepiej byłoby ten tekst, opatrzony mottem z Biblii, zrekapitulować innym cytatem z Pisma: Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica! (Ps 137,5)? Może obydwa moje skojarzenia są chybione? Oceń sam i sam wyciągnij wnioski!

Jeszcze tylko garść cytatów wyrwanych z kontekstu na zachętę:

"nowi ateiści nie różnią się w tym, co głoszą, od osiemnastowiecznych francuskich encyklopedystów – prócz tego, że ich argumenty, jeśli tak można je nazwać, są nieporównywalnie bardziej prymitywne"

"sekularyzacja… Kościoła"

"Chrześcijaństwo nie jest drabiną, którą możemy całkiem bezkarnie, bez żadnych dalszych skutków odrzucić, wspiąwszy się po niej i uznawszy, że do niczego już nam nie służy"

"Człowiek nie ma już swojego miejsca na ziemi"

" przejawem nie zaniku religii czy religijności, lecz śmierci humanizmu"

"Jesteśmy w trakcie odrzucania wszystkiego, co naszą kulturę ukształtowało, co było jej rdzeniem"

Na koniec sam link:

https://teologiapolityczna.pl/agnieszka-kolakowska-kilka-uwag-o-sekularyzacji-w-xxi-wieku

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale