23 obserwujących
109 notek
463k odsłony
  763   1

Krok ku Jednej Światowej Religii

Wyższy Komitet Bractwa Ludzkiego HCFH zaplanował w 2022 roku otwarcie Domu Rodziny Abrahamów w ABU ZABI, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

...Jedną z największych słabości chrześcijaństwa jest postrzeganie islamu w oderwaniu od jego politycznej natury. Islam nie jest tylko religią, jest religijnym systemem politycznym.  ..... Podporządkowanie sobie innych religii i kultur stanowi sam rdzeń islamu. W tej partii szachów “dialog religijny” jest nie celem, ale środkiem; ..... Ostatnie ruchy w tej wielkiej grze rozegrały się pomiędzy uniwersytetem Al-Azhar, najważniejszej uczelni islamu sunnickiego i Watykanem. Kontakty pomiędzy tymi dwoma ośrodkami zostały zerwane, kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI potępił atak na kościół w Aleksandrii. Wyciągając łaskawą dłoń w stronę papieża Franciszka wielki imam Al-Azhar powiedział, że kontakty można wznowić “jeśli w jednym ze swoich przemówień papież potwierdzi, że islam jest religią pokoju”. Trzeba przyznać, że to najprostszy sposób na sprawdzenie, czy nowy papież będzie łatwiejszy w manipulacji, która pozwoli uzyskać strategiczną przewagę w stosunkach z Kościołem. Szantaż zadziałał, w swojej ekshortacji apostolskiej Evangelii Gaudium (253), Franciszek przekonuje, że prawdziwy islam i prawidłowe odczytanie Koranu sprzeciwiają się wszelkim formom przemocy. ...[3]

Od samego początku pontyfikatu Franciszek podkreślał, że dialog międzyreligijny jest jego priorytetowym celem. 22 marca 2013 powiedział: „Bardzo ważne jest intensyfikowanie dialogu między różnymi religiami. Myślę nade wszystko o dialogu z islamem i bardzo sobie cenię obecność podczas mszy św. inaugurującej moją posługę tak wielu przedstawicieli władz religijnych i świeckich świata islamskiego”. [2]

W kolejnych latach Franciszek odbył liczne spotkania z przedstawicielami świata muzułmańskiego. 28 marca 2013 roku Franciszek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo, gdzie podczas ceremonii wielkoczwartkowej umył nogi skazanej muzułmance. W 2016 roku w Wielki Czwartek Franciszek odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej w ośrodku dla uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem, gdzie umył stopy 11 migrantom i pracownicy placówki, w tym 3 muzułmanom.


Dokument o braterstwie ludzkim

4 lutego 2019 roku papież Franciszek spotkał się w Abu Zabi z wielkim imamem Ahmedem Al-Tayyebem z uniwersytetu Al-Azhar w Egipcie. W trakcie spotkania podpisali Dokument o braterstwie ludzkim dla pokoju światowego. 

imagePapież Franciszek i wielki imam Ahmed el-Tayeb z al-Azhar


15 sierpnia 2019 powołano Wyższy Komitet Bractwa Ludzkiego (HCHF) skupiający przywódców religijnych i naukowców z całego świata, których misją jest inspirowanie ludzi do życia wartościami ludzkiego braterstwa wg zasad spisanych w podpisanym dokumencie.

17 września 2019 do Komitetu HCHF wstąpił rabin M. Bruce Lustig, starszy rabin w waszyngtońskiej kongregacji hebrajskiej, zaś 16 listopada dołączyła  była urzędniczka ONZ Irina Bokova.

imageWyższy Komitet Bractwa Ludzkiego

W grudniu 2019 Komitet spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem i z Wysokim Przedstawicielem ONZ ds. Sojuszu Cywilizacji Miguelem  Ánglem Moratinosem,  a w styczniu 2020 z Księciem Koronnym Abu Zabi Szejkiem Mohammedem bin Zayed Al Nahyanem.

3 lutego 2020 do Komitetu dołączyła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee, zaś 31 marca Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów ks. Ioan Sauca.

19 sierpnia 2019 Komitet HCHF poinformował o planach budowy na wyspie Saadiyat w Abu Zabi stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Domu  Rodziny Abrahamów. Autorem wybranego projektu jest firma architektoniczna projektu jest firma architektoniczna Adjaye Associates kierowana przez architekta  Davida Adjaye W jednym miejscu budowane są świątynie dla  wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, tj.: „Kościół św. Franciszka”, „Synagoga Mojżesza Ben Maimona” i „Meczet Imama al-Tayeba”.  Otwarcie kompleksu zaplanowano na 2022 rok.

Dom Rodzinny Abrahamów wywodzi swoją nazwę od biblijnej postaci Abrahama, który uważany jest za praojca tych trzech religii. Więcej na temat tego projektu można przeczytać na stronie Komitetu
Komitet HCFH uchwalił dzień 4 lutego corocznym Międzynarodowym Dniem Braterstwa Ludzkiego obchodzonym od 2021 roku oraz realizuje różne inne inicjatywy adresowane do młodzieży i kobiet.

image

Logo Wyższego Komitetu Bractwa Ludzkiego


Chrislam - nowa religia papieża Franciszka

 W 2021 roku został wydany eBook Hieronima Noxa  Chrislam. Nowa religia papieża Franciszka.

image

Chrislam to nurt w chrześcijaństwie polegający na dołączaniu do tradycji chrześcijańskiej elementów Islamu. Jest on szczególnie popularny w Nigerii, gdzie mieszka około 49% chrześcijan i około 43% muzułamanów.

Teolog Hieronim Nox pisze, że „chrislam” mógłby być  odpowiedzią na groźbę konfliktu cywilizacyjnego pomiędzy światem Zachodu a islamem. Warunkiem wprowadzenia „chrislamu” ma być usunięcie z doktryny kościoła katolickiego dogmatów, które nie są zgodne z teologią muzułmańską, a głównie dogmatu o Trójcy Świętej. 

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale