Anka K Anka K
128
BLOG

Skarby Notre Dame w Paryżu cudownie uratowane z pożaru

Anka K Anka K Kultura Obserwuj notkę 2
Co roku do 2019 roku około 12 mln turystów zwiedzało katedrę Notre Dame. 15 kwietnia 2019 wybuchł pożar, który zniszczył świątynię. Wydaje się nieprawdopodobne, że w pożarze tym nie uległy zniszczeniu szczególnie wartościowe pamiątki ponad 800-letniej historii tej świątyni.

Kogut na szczycie iglicy


Na szczycie 96-metrowej iglicy znajdował się miedziany kogut. Był to szczególny relikwiarz,  ukryto w nim 3 cenne relikwie, tj: jeden z 70 cierni Świętej Korony Chrystusa, relikwie patronki Paryża świętej Genowefy i patrona Francji świętego Dionizego. Według historyków kogut ten służył jako "duchowy piorunochron" chroniący wiernych.

Jak widzieliśmy w nagraniu w trakcie pożaru iglica zawaliła się. 500 ton drewna i 250 ton ołowiu, z których składała się iglica, zniszczyło część główną katedry i  zmiażdżyło ołtarz. 

image
Widok po pożarze

W trakcie upadku miedziany KOGUT odłączył się od iglicy i już 16 IV 2019 roku został odnaleziony z boku gruzowiska. Relikwiarz nie uległ zniszczeniu.

image
Odzyskany miedziany kogut z relikwiami

W ostatnich latach katedrę odwiedzali głównie turyści. W centralnym jej miejscu stał modernistyczny ołtarz, który został doszczętnie zniszczony przez spadającą iglicę. Bezpośrednio za tym ołtarzem znajdował się dawny historyczny ołtarz, w którym codziennie odprawiane były msze św. dla nielicznie zebranych wiernych. 

Pamiętam mój pobyt w katedrze w styczniu 2018, ok. godz.12. Po katedrze spacerują tłumy turystów, a przy historycznych ołtarzu  w koncelebrze 5 kapłanów odprawiało mszę św., w której uczestniczy około 20 wiernych. Spójrzmy na poprzednia fotografię. Piękny barokowy ołtarz został zawalony spadającą iglica, a dawny ołtarz ocalał.

image

Pieta Notre-Dame de Paris to barokowa rzeźba, stworzona przez Nicolasa Coustou w XVIII wieku. Po lewej i prawej stronie stoją posągi Ludwika XIII i Ludwika XIV, przedstawione w postawie darczyńcy, który przekazuje Dziewicy insygnia swojej władzy.
Sześć aniołów z brązu opatrzone są symbolami Męki: koroną cierniową, gwoździami Ukrzyżowania, gąbką nasączoną octem, napisem „INRI” na szczycie Krzyża, trzciną, którą Chrystus był ukrzyżowany biczowany i włócznią, która przebiła jego serce.


Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku


Ogień cudownie nie uszkodził  figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Pomnik ten znajduje się w katedrze Notre-Dame de Paris, jest  jednym z najsłynniejszych zabytków Francji i arcydziełem architektury gotyckiej. 


image

Dziewica z Dzieciątkiem, znana jako Notre Dame de Paris lub Dziewica z Filaru, to kamienny posąg o wysokości 1.80 metra, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Posąg ten Notre-Dame pochodzi z początku XIV wieku, ale dopiero od XIX wieku został przeniesiony do katedry. Ostatnio zajmował centralne miejsce oparty o filar, stąd jego nazwa Matki Bożej z Kolumny. 

image
Lokalizacja figurki:
1. 1818-1855 r: na filarze-trumeau portalu Matki Boskiej;
2. 1855-2019 r: przed południowo-wschodnim filarem transeptu

To właśnie u stóp tego religijnego pomnika w Paryżu nawrócił się francuski pisarz Paul Claudel  w Boże Narodzenie 1886 roku podczas śpiewania Kantyku Dziewicy Magnificat w czasie Nieszporów.

Figurka ta nie została zniszczona w czasie pożaru w kwietniu 2019 roku.


Korona Cierniowa

Korona Cierniowa, uważana była za najświętszą relikwię Notre Dame, ocalała po pożarze.

image

Korona Cierniowa umieszczona jest w obręczy, która chroni relikwię przed zniszczeniem. Odnalazła ją w Jerozolimie wraz i inny relikwiami, matka Konstantyna Wielkiego, cesarzowa Helena. W V w. relikwia była w Jerozolimie, w 1063 r. została przewieziona do Bizancjum, a w 1237 r. do Francji.

Na przestrzeni wieków została pozbawiona wielu cierni, które zostały przekazane wielu kościołom na całym świecie, również w Polsce (w Zamościu, Miechowie oraz Boćkach).


Tunika

image

W tej tunice w 1239 roku król Ludwik IX w 1239 roku wszedł do katedry, aby przynieść koronę cierniową.

Koronę cierniową i tunikę wynieśli z katedry strażacy w trakcie pożaru.


Średniowieczne witraże

Zachowały się witraże trzech rozet z XII i XIII wieku, które zdobiły fasadę katedry od strony północnej i południowej.


image

image


Organy

Historyczne organy nie ucierpiały w wyniku pożaru, chociaż zostały uszkodzone przez infiltrację wody z węży strażackich.

image

Od października 2021 trwał demontaż 8 000 elementów organów i ich czyszczenie. Od początku 2023 roku elementy te były ponownie montowane. W 2024 roku zaczęły się prace przy strojeniu instrumentu. Planuje się, że przez 6 miesięcy, w nocy dla optymalnych warunków akustycznych, około trzydziestu organmistrzów będzie pracowało.

16 posągów

W ramach przeprowadzanych prac remontowych w ostatni czwartek przed pożarem zostało zdemontowanych i zabezpieczonych 16 ogromnych posągów: 12 apostołów i 4 ewangelistów, które stały wokół wieży Notre Dame. Każda figura waży ok. 250 kg.Więcej: POŻAR NOTRE DAME POCZĄTKIEM WIELKIEGO RESETU


Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura