28 obserwujących
524 notki
165k odsłon
610 odsłon

Tarcza antykryzysowa 2.0 - cud jak w Kanie Galilejskiej

Wykop Skomentuj10Boję się społeczeństwa, które uwierzy w rządowe zaskórniaki.


       Żelazny Kanclerz Otto von Bismarck przekazał potomnym taką mądrość: „obywatele nie powinni wiedzieć dwóch rzeczy: jak się robi parówki i jak się robi politykę”. Gdyby żył w obecnych czasach z pewnością dodałby jeszcze do tej wyliczanki kwestę – skąd się biorą pieniądze.

     Źródła finansowania Tarczy Antykryzysowej 2.0 znane są jedynie wtajemniczonym. Nie są to pieniądze na przysłowiowe waciki ale pełne 100 mld zł. Skąd rząd te pieniądze weźmie?

     Jeszcze 19 marca Prezes NBP Adam Glapiński enuncjował, że zwróci się do stosownych organów unijnych z zapytaniem co jeszcze będzie mógł zrobić oprócz tego co już było zapisane w „Założeniach polityki pieniężnej na rok 2020”. O tym co było tam zapisane pisałem w notce A pieniądze na KORONAWIRUS „popłyną” z obligacji No i Prezes  się dowiedział. Dzisiaj oficjalne stanowisko brzmi następująco:

    „NBP będzie nadal – oprócz operacji podstawowych – prowadził operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje repo.NBP będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa – na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

    Celem tych operacji będzie zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej. Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.”

    za: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/tarcza-finansowana-i-jej-finansowanie-nbp-i-rzad-a-koronawirus/f51v5ev

     Uważny czytelnik zauważy, że pojawiło się coś nowego czego dotychczas nie było we wspomnianych „Założeniach polityki pieniężnej” a mianowicie to, że NBP będzie mógł wykupywać na rynku wtórnym dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W państwie według PiS nie ma to żadnego znaczenia, że łamane jest prawo. Wspominałem o tym, ze tego dokumentu jakim są „Założenia polityki pieniężnej” nikt z posłów nie czyta i nikt go nie traktuje poważnie.

     Do dwójki Rząd - NBP dołączy jeszcze Polski Fundusz Rozwoju jako instytucja z „gwarancjami skarbu państwa” - kolejny gołodupec w tej grze.

      Proszę nie odbierzcie tego, że jestem przeciwnikiem tego działania. Każda gospodyni wie, że jak niepodziewanie pojawia się nadmiarowa ilość gości, to szybkim rozwiązaniem jest przysłowiowe „wiadro wody do rosołu”.

     PFR wyemituje obligacje za 100 mld złotych i sprzeda je – w ostatecznej instancji – NBP. Po drodze PFR przekaże te pieniądze przedsiębiorcom z prawem umorzenia im długu. Nie poniesie przy tym straty, gdyż - dobry wujek – NBP mu te straty wykupi.

     Znowu łapię się na tym, że pisze „NBP mu te straty wykupi”. Wśród tych trzech gołodupców: Rząd, NBP i PFR – NBP ma taką nad nimi przewagę, że dysponuje możliwością „wyczarowywania pieniądza z powietrz”. Pstryknie palcem, wpiszę odpowiednią liczbę na stosownym koncie i po odpowiednim przeksięgowaniu ani przedsiębiorcy ani PFR nikomu niczego nie będą inni.

      Tak robią teraz wszyscy i nie stanowimy tu żadnego wyjątku. Najgorsze w tym wszystkim byłoby to gdyby publiczność uwierzyła, że Rząd ma te zaskórniaki, bo dobrze rządzi.Ty masz wiedzieć, że jest to sprytne obejście norm ostrożnościowych narzuconych nam w zakresie długu publicznego. Jest tak samo sprytne jak wlewanie przysłowiowego „wiadra wody do rosołu”. Wszyscy pojedzą, ale czy się najedzą to już inne zagadnienie. Nie ma w tej chwili mądrego kto by jednoznacznie powiedział co nasz czeka: inflacja czy deflacja. Stoimy, i czekamy na wynik.
Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka