nikander nikander
132
BLOG

Bo gospodarka strukturalnie innowacyjna

nikander nikander Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

to gospodarka oparta o odwrócony łańcuch dostaw.

Interpelacja nr 15635

do ministra finansów

w sprawie dopuszczalności faktur VAT w wersji tzw. samofakturowania, do organizacji wzajemnych rozrachunków pomiędzy podmiotami wspólnych działań i wspólnych przedsięwzięć, zawartych zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej Nr 11

Zgłaszający: Agnieszka Ścigaj

Data wpływu: 19-09-2017

Szanowny Panie Ministrze,

przedkładam Panu Ministrowi interpelację poselską, w przedmiocie dopuszczalności faktur VAT w wersji tzw. samofakturowania, do organizacji wzajemnych rozrachunków pomiędzy podmiotami wspólnych działań i wspólnych przedsięwzięć, zawartych zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej Nr 11 – wspólne ustalenia umowne, które umożliwiłyby organizację wzajemnych rozrachunków pomiędzy podmiotami wspólnych działań i wspólnych przedsięwzięć.

Wskazana materia została przedstawiona w moim biurze poselskim, przez przedstawicieli Konfederacji na Rzecz Refom Ustrojowych, którzy podnoszą, że wprowadzenie tego rozwiązania byłoby początkiem powstania w Polsce gospodarki samokoordynującej się. Argumentują, iż koncepcja umów wspólnie koordynowanych może w istotny sposób, przyczynić się do rozwoju wielu firm, a także przyczyni się do postępu, wzrostu skali inwestycji i umożliwi realizację koncepcji gospodarki innowacyjnej.

W obecnie obowiązującym porządku prawnym, materia związana z kwestiami faktur została uregulowana w art. 2 pkt 31 i 32, art. 106a-106q oraz w art. 112 i 112a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, a także w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 03 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur. Ponadto, do krajowego prawodawstwa zostały implementowane przepisy unijne, wynikające z dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, z 11.12.2006, str.1, z późn. zm.).

Przedstawiciele konfederacji twierdzą, że od czasu wniesienia projektu ustawy o klastrach przedsiębiorstw rodzinnych, tj. od 2004 roku, interweniowali kilkanaście razy w kwestiach szczegółowych dotyczących istotnych aspektów legalności toku księgowań bieżących i zamknięciowych dotyczących „sprzedaży udziałów w produktach wspólnych działań” (wspólnych ustaleń umownych). Podnoszą iż w Ministerstwach nie znaleźli zrozumienia odnoszącego się do istoty problemu, tzn. konieczności zastosowania innego toku rejestracji zdarzeń gospodarczych, niż tradycyjny łańcuch dostaw, w tej nowej koncepcji biznesowej. Podkreślają, iż bardzo często spotykali się z niewiedzą co do terminologii, tj. wykazaniem różnic między umową wielostronną od umowy dwustronnej oraz umowy wspólnie kontrolowanej od umowy zawartej w kontekście tajemnicy handlowej. Przedstawiciele Konfederacji wskazują, iż dowodem na wskazaną powyżej okoliczność jest wystąpienie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów 24 marca 2016 roku, odpowiedź na interpelację poselską nr 9363 posła Jarosława Sachajko do Ministerstwa Rozwoju i Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wystąpienie do Narodowej Rady Rozwoju i Ministerstwa Rozwoju przedstawicieli największego polskiego klastra „Dolina Lotnicza” z 31 marca 2017 roku.

Dlatego też, mając na względzie zgłoszoną propozycję przez Konfederację na rzecz Reform Ustrojowych, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy jest wola polityczna, aby w Polsce powstawały związki gospodarcze o integracji produktowej, działające w sposób trwały i zorganizowany, na bazie prawa o wspólnych ustaleniach umownych (wielostronnych umowach wspólnie kontrolowanych)?
  2. Czy Ministerstwo zna formę dokumentu, jakim można „domknąć” tok księgowań bieżących „sprzedaży udziałów w produktach wspólnych działań”  jeśli nie może być zastosowana, dopuszczona rozporządzeniem fakturowym, faktura VAT w wersji tzw. samofakturowania, w aspekcie przeniesienia na wspólników wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych ich dochodów i zobowiązań podatkowych?

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1B9DFA3E


nikander
O mnie nikander

Józef Kamycki - obecnie na emigracji wewnętrznej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie