nikander nikander
168
BLOG

Czy powstanie polska infrastruktura kooperacji?

nikander nikander Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Nie zarzucajcie nam, że od kilkunastu lat nie mamy sukcesów. Od tych kilkunastu lat walczymy z mentalnością judeocheścijańską, która wyklucza wszelkie objawy kolektywizmu i skazuje Polskę i Polaków na „indywidualistyczny heroizm”.

     Przy takim wyobrażeniu o polskich przedsiębiorcach jakiemu dała wyraz minister Jadwiga Emilewicz trudno o entuzjazm. Posłuchajcie co ma do powiedzenia w audycji „Młodzież kontra”https://www.tvp.info/36002403/03032018-1830-jadwiga-emilewicz w 35 minucie. Otóż dowiadujemy się

...Jest jeden problem z którym się w Polsce borykamy, który jest poza marginesem ułatwień legislacyjnych. To jest taka nasza powiedzmy sobie otwarcie taka immanentna, trwała niezdolność do kooperacji...

      Żyjemy chyba w innych światach i obserwujemy chyba inne rzeczywistości. Od kilkunastu lat uczestniczę bowiem w działaniach lobbingowych mających na celu wydanie rozporządzeń wykonawczych do Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 11 – wspólne ustalenia umowne. Aby gdzieś dojechać to musi być droga. Ona jest ale kolejne rządy ustawiły tam szlaban.

     O tym, że mieliśmy na ten temat konferencję w sejmie 29 stycznia informowałem Was w tej notceBicepsy gospodarki - klucz do wszystkich reform.Jest ciąg dalszy gdyż otrzymałem z Departamentu Innowacji Przedsiębiorczości i Technologii następuję maile.


From: Katarzyna.Kuza@mr.gov.pl
Sent: Wednesday, March 7, 2018 11:14 AM
To: jozef.kamycki@op.pl
Cc: Agata.Wancio@mr.gov.pl
Subject: ODP: Re: Nawiązując do naszej wspólnej konferencji w Sejmie 29 stycznia


Szanowny Panie,
spiesząc z odpowiedzią na Pańskie zapytanie, uprzejmie informuję, iż w dniu 12 marca br. zaplanowane jest spotkanie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów i MPiT, poświęcone kwestiom związków gospodarczych o strukturze sieciowej na bazie wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych.

Informacje z tego spotkania przekażemy Państwu w trybie roboczym.

Z wyrazami szacunku,


Katarzyna Kuza

 Główny Specjalista
Departament Innowacji

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii


oraz

 

From: Katarzyna.Kuza@mr.gov.pl

Sent: Thursday, March 15, 2018 9:06 AM

To: jozef.kamycki@op.pl

Subject: ODP: Re: Nawiązując do naszej wspólnej konferencji w Sejmie 29 stycznia


Szanowny Panie,

spotkanie przedstawicieli MPiT i MF odbyło się w dniu 13 marca br.
Szczegółowe informacje prześlemy pismem.

Z poważaniem,

Katarzyna Kuza
  Główny Specjalista
Departament Innowacji
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

      To że sprawą interesuje się Departament Innowacji jest zasadne z tych względów, że chodzi tu o dwa najważniejsze wynalazki tworzące „infrastrukturę kooperacji”.


      Pierwszym z nich jest „stół negocjacyjny przedsiębiorców” czyli wielostronna umowa wspólnie kontrolowana. Pisałem o tym kilkakrotnie ale powtórzę. Najważniejszym jej elementem jest kalkulacja kosztów w układzie podmiotowym i wynikające z niej udziały w cenie sprzedaży produktu końcowego poszczególnych wspólników.

image

     Podejmując się wspólnego działania, przedsiębiorcy muszą tak długo negocjować aspekty finansowe i technologiczne, aby uzyskany koszt wytworzenia (celka G10) zmieścił się w widełkach jakie daje rynek (cena optymistyczna (kolumna I), cena pesymistyczna (kolumna J). Każdy ma zagwarantowany udział w sprzedaży proporcjonalny do poniesionych kosztów. Ostateczną cenę sprzedaży wyznacza rynek. Równomiernie rozkłada się ryzyko biznesowe i zdecydowanie obniża próg inicjatywy gospodarczej. Jak dowiodły chociażby doświadczenia chińskie takie „publiczne” poszukiwanie obniżki kosztów doprowadza do „modularnej specjalizacji” co radykalnie obniża koszty wytworzenia a zatem zyski przedsiębiorców. Powstają przy tym wyjątkowo silne więzi o charakterze nieformalnym co jest wartością samą w sobie.


     Drugim wynalazkiem jest zastosowanie tzw „odwróconego łańcucha płatności”. Przypomnę na czym rzecz polega.

image

     Podmiot sprzedający (wytwórca końcowy, sklep, sieć sprzedaży) działa podobnie jak się to dzieje w sprzedaży komisowej. Mówiąc językiem prawnym „sprzedaje w imieniu i na rzecz” wszystkich wspólników wspólnego działania. Z uzyskanych kwot sprzedaży rozlicza się ze wspólnikami stosownie do wynegcjowanycj i ustalonych „udziałów”. W ten sposób powstaje wyjątkowo silna więź emocjonalna skierowana na to, aby dać produktom jak największą szansę na rynku. Od strony ewidencji księgowej sprawę reguluje Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości finansowej nr 11 – wspólne ustalenia umowne. Czekamy na rozporządzenia wykonawcze.

     Nie zarzucajcie nam, że od kilkunastu lat nie mamy sukcesów. Od tych kilkunastu lat walczymy z mentalnością judeocheścijańską, która wyklucza wszelkie objawy kolektywizmu i skazuje Polskę i Polaków na „indywidualistyczny heroizm”. Widać to wyraźnie w poglądach naszej Pani Minister.

     A swoją drogą, kto dał Minister Emilewicz prawo wypowiadania się o polskich przedsiębiorcach w ten sposób, że mają „immanentną i trwałą niezdolność do kooperacji”. Owszem mają ją, ale nasi okupanci ekonomiczni.

     Szanowna Pani Minister Emilewicz. To Pani obecnie odpowiada za utworzenie prawnej infrastruktury współpracy. Trzeba pójść na rozmowę z Ministrą(sic!) od Finansów i pobudzić jej wyobraźnię. Tam jest pogrzebany pies naszej kooperacji. Nie ma co zwalać winy na komunę.


A o rezultatach spotkania 13 marca poinformuję.


nikander
O mnie nikander

Józef Kamycki - obecnie na emigracji wewnętrznej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka