14 obserwujących
51 notek
38k odsłon
  154   0

Czarny tydzień wolności słowa

Mijający tydzień przyniósł kilka wydarzeń, które nakazują postawić fundamentalne i retoryczne zdawałoby sie pytanie: czy w Polsce istnieje wolność słowa?

Poniedziałek: TVN i Polsat- największe w Polsce stacje telewizyjne odmawiają emisji reklamy dziennika Rzeczpospolita zawierającej informacje o dołączonym do wydania filmem E.Stankiewicz "Solidarni 2010". Powodem są zarzuty wobec filmu i jego autorów, mówiące o braku obiektywizmu itp.

Środa: Zarząd Polskiego Radia odwołał z funkcji dyrektora Pr III Jacka Sobalę. Jako powód podano jego publiczny występ na koncercie charytatywnym organizowanym przez redakcję Gazety Polskiej, który według GWyborczej "miał charakter wiecu wyborczego" a redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz "nie ukrywał, ze popiera Jarosława Kaczyńskiego."

Czwartek: Roman Gutek, - dystrybutor filmu fabularnego autorstwa Ewy Stankiewicz wycofał sie z rozpowszechniania filmu z powodów politycznych. "Chciałabym przekazać Państwu, jako koproducentom filmu informację, że firma Gutek Film, w związku z emisją filmu +Solidarni 2010+ i medialną burzą wywołaną tym filmem, podjęła decyzję o rezygnacji z dystrybucji kinowej filmu +Nie opuszczaj mnie+ w reż. E. Stankiewicz".
 

Wcześniej też nie zabrakło ciekawych wydarzeń:

17 maja 2010: Igor Janke nie poprowadzi już wtorkowych wydań „Poranka z radiem TOK FM”. Ewa Wanat, szefowa rozgłośni, w ubiegłym tygodniu rozwiązała współpracę z dziennikarzem w trybie natychmiastowym. Janke kopniaka dostał w dniu opublikowania na s24 wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim.

19 luty 2010: Anita Gargas została odwołana z funkcji wicedyrektora Pr. 1. TVP.  po emisji w Jedynce filmu dokumentalnego "Towarzysz generał" autorstwa Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna.Oburzony SLD uznał wówczas, że film ten jest skrajnie jednostronny; znacząco odbiega od standardów, jakimi powinna się kierować telewizja publiczna. 

Na pełne kalendarium wydarzeń o charakterze naruszania wolności słowa i wolności mediów miejsca tu mało, to temat na oddzielny tekst i zachęcam do jego współtworzenia. Jednak juz powyzsze zestawienie powinno zabrzmieć jak sygnał ostrzegawczy. Bo w Polsce 2010 wolnośc słowa jest powaznie zagrożona.

Okazuje się, że wolność słowa dotyczy tylko krytyków PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Jego zwolennicy a nawet, o zgrozo- obiektywni komentatorzy jak np I. Janke, są wykluczani z debaty publicznej.

Współzałożyciel Agory (wydawcy Gazety Wyborczej, współwłaściciela wielu rozgłośni radiowych i innych mediów) Andrzej Wajda ma pełne prawo uczestniczyc w Komiteie Honorowym popierajacym B. Komorowskiego, a dziennikarka G.Wyborczej Anna Bikont ma prawo wynajmować mieszkanie jego sztabowi wyborczemu i nie wpływa to nijak na ich wiarygodność zawodową ani na wiarygodność firm dystrybujących ich filmy czy książki.

Natomiast J. Sobala nie ma prawa powiedziec kilku słów na koncercie charytatywnym poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej: "Bardzo proszę uwierzcie w to, że jest możliwe, żeby Polska była nasza, żeby Polska była dla nas, żeby Polska była dla naszych dzieci, takich dzieci, które śpiewały przed chwilą. (okrzyki i oklaski) Bardzo was proszę, uwierzcie w to, że możemy skończyć z tym łajdactwem, że możemy skończyć z tym kłamstwem (oklaski),że w wolnej Polsce, prawdziwie wolnej Polsce, to łajdak powinien się bać, a przyzwoity, normalny człowiek mieć możliwość, żeby wychować swoje dziecko i żeby mu bez trudu tłumaczyć, co to jest dobro, a co to jest zło. (okrzyki, oklaski) Bardzo proszę uwierzcie, że możemy tego dokonać. Dziękuję".

Czy Sobala poparł któregokolaiek z kandydatów lub jakąs partię polityczną? Nie. W przeciwieństwie np do A. Michnika, który wprost poparł kandydaturę B. Komorowskiego a jego Gazeta, w przeciwieństwie do bezstronnej Trójki, skupia sie od dawna na niszczeniu J. Kaczyńskiego,- najpoważniejszego kontrkandydata do zajęcia prezydenckiego fotela.

Czy Igor Janke agitował na s24, w Rzepie czy TOK FM za kandydaturą Kaczyńskiego? Wszyscy wiemy, ze nie. A co robi w audycjach agorowego radyjka Żakowski, Wielowieyska, Wołek czy Paradowska (ta od Tusku musisz)? Im wolno a Jankesowi nie?

Czym podpadła Anita Gargas poza ściganiem Komorowskiego w Misji Specjalnej za kłamstwa, którymi uraczył prokuraturę w sprawie swoich kontaktów z oficerami WSI i prowokacji wymierzonej w Komisję Likwidacyjną WSI? Emisją filmu "Towarzysz Generał"? Ale przecież to nie ona podejmowała te decyzję! Film sie nie spodobał ale czy padło w nim słowo nieprawdy? Czy ktos wytoczył autorom pozew? Nic mi o tym nie wiadomo.

Czym podpadł Braun? Wiadomo, filmem o Wałęsie/Bolku. Opartym na dokumentach i relacjach swiadków. Ale to był niesłuszny film więc mozna autora bić, ciągać po sadach i obśmiewać. A co złego zrobił Pospieszalski? Tak złego czy dziwnego, ze nadworny pajac tvn nazwiskiem Majewski robi sobie przebieranki. Bo pyta o to czym żyje Polska i Polacy? Bo nie boi sie postawic trudnego pytania lub kontrowersyjnej tezy? Lis może, Olejnikowa może- stokrotka jej mać- ich cyngle Wyborczej nie szarpią.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale