Nowa Energia Nowa Energia
110
BLOG

Oczyszczalnia ogrzeje się ściekami. Pomogą w tym pompy ciepła

Nowa Energia Nowa Energia Gospodarka Obserwuj notkę 2
W Piekarach Śląskich, na terenie spółki wodociągowej zainstalowano pompy ciepła, które energię potrzebną do ogrzewania czerpać będą ze ścieków. To kolejne urządzenia OZE w tym zakładzie – od niemal dwóch lat działa tam już instalacja fotowoltaiczna.

Pompy ciepła zainstalowano w Oczyszczalni Ścieków „Południe”, należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Wyprodukowana w ten sposób energia cieplna posłuży do ogrzewania pomieszczeń biurowych i socjalnych, a także do podgrzania wody użytkowej. Tym sposobem zapewnione zostanie niemal całe zapotrzebowanie na energię cieplną, co niemal zupełnie zredukuje związane z tym koszty. Dotąd działało tam ogrzewanie elektryczne. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, zostanie przy nim, uwzględniając wysokie i wciąż wzrastające ceny prądu, pochłaniałoby ogromne sumy pieniędzy.

W ramach prac, wykonana została instalacja centralnego ogrzewania w budynku, zainstalowany został dwukomorowy zbiornik ciepłej wody użytkowej i c.o., dwie pompy ciepła, a także większość podłączeń. Całość inwestycji to koszt 210 tys. zł. Przyniesie ona roczne oszczędności na poziomie 57.980 zł (według cen energii z 2022 r).

Nowy system grzewczy w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym jako „paliwa” używa ścieków, a ściślej ich temperatury.

„Niewiarygodne, ale zimą ścieki w osadniku mają zaledwie 12 st. C, a latem niewiele więcej. Ścieki ogrzewają płyn wypełniający zatopione w osadniku rury; następnie płyn tłoczony jest do pomp ciepła, gdzie następuje jego sprężenie i w rezultacie wzrost temperatury do 50 st. C. Płyn o takiej temperaturze rozprowadzany jest już po instalacji c.o. W pompach ciepła zachodzi zatem proces podobny do wykorzystywanego w działaniu sprężarki klimatyzacji, tyle tylko, że w przeciwnym kierunku – płyn nie jest schładzany, lecz podgrzewany” – tłumaczą piekarscy wodociągowcy.

System pomp ciepła współpracuje z działającą na terenie oczyszczalni instalacją fotowoltaiczną, która powstała w sierpniu 2020 roku. W zeszłym roku wytworzyła 43020 kWh prądu, czyli niemal 10% ogólnego zużycia energii elektrycznej tej oczyszczalni.

Przedsiębiorstwa komunalne coraz częściej korzystają z OZE. W Katowicach, na terenie po składowisku odpadów powstać ma instalacja fotowoltaiczna.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka