Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
43 notki
7047 odsłon
  120   0

Fotowoltaiczni farmerzy z Taurona

Energetyczny koncern planuje wybudować farmę fotowoltaiczną w powiecie polkowickim na Dolnym Śląsku. Instalacja ma mieć moc 46 MW. Będzie to kolejna "zielona" inwestycja tej spółki.

Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w pierwszej połowie 2024 r. Na farmę złoży się ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha. Produkcja z instalacji pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną prawie 17 tys. gospodarstw domowych.

- Nowy projekt OZE to dowód na to, że nawet w czasie kryzysu energetycznego Zielony Zwrot TAURONA nie zwalnia. W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę farmy wiatrowej w Piotrkowie Trybunalskim i ogłosiliśmy budowę kolejnej elektrowni wiatrowej, tym razem w Nowej Brzeźnicy. Realizujemy ambitny plan transformacji naszego miksu wytwórczego. Do 2030 roku w odnawialnych źródłach energii chcemy zainstalować aż 3,7 GW mocy – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Inwestycję realizować będzie spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w Grupie TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

- Nabycie projektu farmy fotowoltaicznej to kolejny sygnał, że TAURON poważnie traktuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Jako spółka, która konsoliduje kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, odpowiadamy za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi – mówi Maciej Mróz, wiceprezes Tauron Zielona Energia.

Słoneczne farmerstwo

TAURON dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w jego miksie energetycznym.

Z końcem grudnia 2020 r. TAURON oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza inwestycja, która została zrealizowana w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do grupy. Aktualnie koncern buduje w ramach tego programu swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach. Farma ta została zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

W połowie stycznia ubiegłego roku TAURON oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji.

Zwrot w stronę OZE

Zwiększenie mocy OZE to element strategii spółki, określany mianem Zielonego Zwrotu TAURONA. W 2025 roku koncern planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego.

W samej w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku planuje dysponować już 1100 MW w tej technologii. Równocześnie zamierza rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku chce mieć do dyspozycji 1400 MW.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale