Nowa Energia Nowa Energia
78
BLOG

Nowe moce pozyskiwane z wiatru. Tauron ma kolejną farmę

Nowa Energia Nowa Energia Gospodarka Obserwuj notkę 2
TAURON zakończył budowę farmy wiatrowej Piotrków. Instalacja ma moc 30 MW i zaspokoi potrzeby energetyczne 35 tys. gospodarstw domowych. Koncern posiada już 10 farm, realizuje też kolejne inwestycje OZE.

Elektrownia wiatrowa powstała w województwie łódzkim, 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Łącznie w gminach Wolbórz i Moszczenica stanęło 15 turbin, każda o mocy 2 MW i wysokości 123m. Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie 90,1 GWh.

- Piotrków to dziesiąta farma wiatrowa funkcjonująca w Grupie TAURON, trzy kolejne projekty są właśnie realizowane. W ramach zielonej transformacji konsekwentnie rozbudowujemy portfel nisko- i zeroemisyjnych aktywów wytwórczych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

- W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje prezes TAURONA.

Prace przy budowie instalacji rozpoczęły się na początku 2021 rok. Za realizację zadania odpowiedzialna była spółka TAURON Zielona Energia – powołana do rozwoju projektów OZE w Grupie TAURON.

Megawaty z wiatru

- Żyjemy w czasach, w których kwestia bezpieczeństwa energetycznego wybrzmiewa niezwykle donośnie. Dzięki pracy całego zespołu projektowego ukończono projekt w terminie. Podczas uruchamiania obiektu wykorzystano nowatorskie rozwiązania. Zakończenie budowy, a w kolejnym kroku oddanie do użytku, kolejnej instalacji wiatrowej zwiększa dywersyfikację naszych źródeł wytwórczych – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Transport komponentów z portu morskiego w Gdyni wiązał się z dużym wyzwaniem logistycznym. Pojedyncze śmigło wiatraka waży 8,2 tony, ma długość 54 metrów, zaś po zmontowaniu średnica rotora wynosi około 110 metrów. Natomiast sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika waży ok. 70 ton.

TAURON dysponuje dziś dziesięcioma farmami wiatrowymi - Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 410 MW. W czerwcu tego roku kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.

W październiku koncern ogłosił, że w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na instalację złoży się 9 turbin, każda o mocy 2,2 MW.

Strategiczny zwrot ku OZE

Sukcesywne zwiększanie mocy pozyskiwanych z OZE zapisane jest w strategii rozwoju spółki. W 2025 roku TAURON planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie zamierza rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zapowiada zwiększenie mocy do 700 MW, a w 2030 roku chce dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Prąd pozyskiwany z czystych źródeł sprzedawany jest m.in. dla zakładów przemysłowych. Jednym z klientów TAURONU jest fabryka Toyoty, produkująca elektryczne napędy hybrydowe.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka