Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
43 notki
7041 odsłon
  96   0

We Wrocławiu mieszkańcy ogrzeją się ściekami

We Wrocławiu do ogrzewania mieszkań posłuży systemowa pompa ciepła, zasilana ściekami. To wspólne przedsięwzięcie spółki Fortum i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Instalacja ma ruszyć w 2024 r.

Aktualnie miejski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla. Nowe podejście pozwoli na wykorzystanie ciepła odpadowego, w tym wypadku będzie odzyskiwane ze ścieków.

- Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia – zapowiada Piotr Górnik, prezes Fortum

Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu, dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Ściekowa droga do dekarbonizacji

Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen , a także w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

– Wrocław to piękne miasto. Musicie dbać o jego klimat i środowisko. Niech to przedsięwzięcie będzie dobrym przykładem do wprowadzania kolejnych innowacyjnych rozwiązań – mówi Päivi Laine, ambasador Finlandii w Polsce:

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku emisja dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji zredukowana będzie niemal o 35 tysięcy ton.

- Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Trzymam kciuki za realizację projektu i liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcej – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Z myślą o przyszłych pokoleniach

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

– Receptą na sukces wrocławskiego projektu jest dobra współpraca MPWiK z Fortum. Myślimy nie tylko o tym, żeby mieszkańcom Wrocławia żyło się dobrze tu i teraz, ale dbamy także o komfort przyszłych pokoleń – podkreśla Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wrompa, bo taką nazwą ochrzczono instalację, stanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2023 roku od budowy przyłącza. W marcu 2023 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastąpi w kwietniu 2024 roku.

Wartość zadania to 82 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.

Podobne rozwiązanie, wykorzystujące pompy ciepła czerpiące energię ze ścieków, zastosowano w Piekarach Śląskich. Instalacja na terenie spółki wodociągowej ogrzewa budynki tego zakładu.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka