Nowa Energia Nowa Energia
67
BLOG

Kolejny krok w stronę polskiego atomu

Nowa Energia Nowa Energia Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK planują utworzyć spółkę, która wraz z koreańskim partnerem ma wybudować elektrownię atomową. To pokłosie listu intencyjnego, które strony podpisały jesienią ubiegłego roku.

Pod koniec października 2022 r., list intencyjny dotyczący atomowej inwestycji podpisali przedstawiciele polskiego Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskich firm energetycznych ZE PAK i PGE, a także koreańskiej spółki Korea Hydro & Nuclear Power. Siłownia, w technologii APR1400, miałaby powstać w Pątnowie.

7 marca zrobiono kolejny krok na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia. Przedstawiciele PGE i ZE PAK podpisali porozumienie wstępne, dotyczące utworzenia spółki celowej, która w imieniu strony polskiej zajmie się tym zadaniem. Firmy energetyczne mają posiadać w niej po 50 proc. akcji, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu.

Dobre perspektywy dla atomu

- Cieszę się, że lokalizacja ZE PAK w Pątnowie po wstępnych analizach została oceniona jako perspektywiczna do posadowienia elektrowni jądrowej. Analizy przeprowadziliśmy w ciągu zaledwie 4 miesięcy wspólnie z naszymi partnerami PGE i KHNP. Jestem bardzo zadowolony, że ustaliliśmy w ramach Wstępnego Porozumienia kluczowe warunki współpracy z PGE. To milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Chciałbym serdecznie wszystkim tak intensywnie pracującym nad tym projektem podziękować. Kluczowym jest zapewnienie Polakom taniej, czystej i stabilnej energii na następne kilkadziesiąt lat – mówi Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

Szybki postęp prac nad elektrownią podkreśla także prezes PGE.

- Nie tracąc czasu, sprawnie pracujemy nad projektem budowy elektrowni jądrowej. W ciągu niespełna czterech miesięcy od podpisania listu intencyjnego, wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi ZE PAK i KHNP wykonaliśmy kluczowe zadania. Mamy wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami i założeniami. Dzisiaj podpisaliśmy porozumienie dotyczące utworzenia spółki, która będzie zabezpieczać polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami – stwierdza Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Atomowa energia w 2035 r.

8 marca, do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zgodę na koncentrację PGE i ZE PAK. To kolejny etap na drodze do formalnego powołania spółki.

Strony planują, że spółka celowa, na potrzeby planowanej budowy opracuje studium wykonalności. Przeprowadzi także badania terenu oraz zajmie się przygotowaniem oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oszacowano, że jest możliwość posadowienia co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Pozwoliłoby to na dostarczenie ok. 22 TWh energii, czyli w granicach 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni przewidywane jest już na 2035 r.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka