8 obserwujących
331 notek
348k odsłon
  477   1

Elon Musk i kryptowaluty. Bitcoin wypada z łask Tesli? Z DOGE na Księżyc

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli. Fot. PAP/EPA
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli. Fot. PAP/EPA

Szef Tesli Elon Musk ogłosił, że firma zawiesza możliwość kupna za pomocą bitcoinów.

Musk napisał na Twitterze o obawach dotyczących „rosnącego wykorzystania paliw kopalnych do wydobywania bitcoinów i transakcji kryptowalutą”.


Zasugerował również, że Tesla w przyszłości może zaakceptować inne kryptowaluty, jeśli są one znacznie mniej energochłonne.

Zapowiedział również, że firma nie będzie sprzedawać tych bitcoinów, które już posiada.

Po tej informacji wartość najpopularniejszej kryptowaluty spadła aż o 15 proc. do poziomu nieco powyżej 46 tys. dolarów, a następnie nieco odzyskała. W czwartek w Tokio spadła o około 6 proc. do 50 980 dolarów. Sytuacja spowodowała przerwy na niektórych cyfrowych giełdach kryptowalut.

Wcześniej Elon Musk zamieścił tweeta, w którym opublikował wideo dotyczące kryptowaluty dogecoin (DOGE). Jego zdaniem DOGE może być „przyszłością dla rynku kryptowalut”. Ale choć kryptowaluta jest „obiecująca”, to Musk zachęca do „ostrożnego inwestowania”.


Z DOGE na Księżyc

Kanadyjskie przedsiębiorstwo Geometric Energy Corporation za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SapceX zamierza umieścić na orbicie Księżyca komercyjnego satelitę, za co zapłaci kryptowalutą DOGE.

W twitterowym wpisie Elona Muska można przeczytać, że już w przyszłym roku zorganizuje misję na Księżyc opłaconą kryptowalutą DOGE (Dogecoin). W misji DOGE-1 SpaceX przetransportuje w swojej rakiecie 40-kilogramowego satelitę typu cubesat. Urządzenie będzie mapowało Księżyc z pomocą kamer i różnorodnych czujników.


Po oficjalnej transakcji o tak dużej skali z wykorzystaniem DOGE Geometric Energy Corporation i SpaceX utwierdziły pozycję DOGE jako jednostki płatniczej w księżycowym biznesie i sektorze kosmicznym


- powiedział CEO kanadyjskiego przedsiębiorstwa Samuel Reid.

„Misja zademonstruje zastosowanie kryptowaluty poza orbitą Ziemi i ustanowi podstawę dla międzyplanetarnego handlu” - stwierdził natomiast wiceprezes departamentu komercyjnej sprzedaży w SpaceX Tom Ochinero. „Jesteśmy podekscytowani wystrzeleniem DOGE-1 na Księżyc” - dodał.

W wydanym przez Geometric Energy Corporation oświadczeniu można przeczytać, że „DOGE udowodniła, iż jest szybką, niezawodną, zabezpieczoną kryptograficznie walutą, która działa, kiedy tradycyjne banki nie są w stanie i jest wystarczająco wyrafinowana, aby można nią było w pełni sfinansować księżycową misję”.

Jak podaje firma, DOGE wybrano jako walutę płatności we wszystkich księżycowych projektach organizowanych razem przez SpaceX i Geometric Energy Corporation, co stanowi także precedens dla przyszłych misji nie tylko na Ksieżyc, ale także na Marsa.

We wpisie Muska można przeczytać, że DOGE będzie pierwszą kryptowalutą w kosmosie i pierwszym memem w kosmosie. Waluta, która początkowo miała być żartem, jest bowiem powiązana ze znanym internetowym memem pokazującym psa rasy Shiba Inu. 

KW


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka