Sprawdzamy prędkość Internetu – jak to zrobić szybko i sprawnie?

Sprawdzamy prędkość Internetu – jak to zrobić szybko i sprawnie?
Sprawdzamy prędkość Internetu – jak to zrobić szybko i sprawnie?
Szybkość łączy internetowych jeszcze do niedawna stała na dość niskim poziomie. Oglądanie filmów i seriali czy pobieranie plików było mocno utrudnione, ponieważ buforowanie sieci trwało nawet do kilkunastu minut. Technologie informatyczne na przestrzeni ostatnich lat uległy jednak wyraźnemu rozwinięciu, przez co dostawcy usług internetowych mogą oferować superszybkie łącza ułatwiające codzienną pracę czy korzystanie z wirtualnej rozrywki. Warto jednak sprawdzić, czy rzeczywista szybkość internetu jest adekwatna do naszych potrzeb. Jak przeprowadzić speed test? Podpowiadamy.

Prędkość Internetu a warunki umowy z dostawcą

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że rzadko zdarza się, aby rzeczywista prędkość Internetu w 100% pokrywała się z wartością zapisaną w umowie z dostawcą. Jest to już powszechnie przyjęta polityka. Prędkość powinna być jednak bardzo zbliżona do warunków, które zapewnia nam firma telekomunikacyjna. Jeśli jednak nie możemy wykonać najprostszej czynności, takiej jak otwarcie strony ulubionego portalu informacyjnego, jest to znak, że czas wykonać speed test.

Prędkość Internetu – od czego zależy?

Jakie czynniki wpływają na prędkość pobierania (download) i przesyłania (upload) danych? Niższe parametry mogą wynikać z prac modernizacyjnych prowadzonych przez dostawcę lub awarii sieci, o czym jednak powinniśmy zostać poinformowani odpowiednio wcześniej. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których to my ponosimy winę za niską prędkość transmisji danych. Można do nich zaliczyć m.in. zbyt dużą ilość otwartych kart w przeglądarce, korzystanie z przestarzałych kart sieciowych i routerów, nieprawidłowo skonfigurowany router lub jego nieodpowiednia lokalizacja, która powoduje zakłócenie sygnału. Obniżona wydajność łączy internetowych może także wynikać z obecności wirusów czy też nieproszonego gościa, który nielegalnie korzysta z naszego routera.

Więcej na temat znajdziemy na https://scroll.morele.net/.

Szybkość łączy internetowych – speed test

Warto wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania prędkości downloadu i uploadu danych z prostego powodu – aby szybko wyeliminować problem z wydajnością sieci. Jak wykonać test prędkości łącza bez wychodzenia z domu? Nic prostszego – wystarczy wejść na odpowiednią stronę świadczącą podobne usługi, które zazwyczaj są całkowicie darmowe, i podążać za wskazówkami. Zazwyczaj trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości. System potrzebuję trochę czasu, aby przeanalizować wszystkie parametry i wyświetlić je na naszym ekranie w formie krótkiego podsumowania.

Artykuł powstał przy współpracy z https://scroll.morele.net/


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze