8 obserwujących
332 notki
350k odsłon
  656   0

Powstała aplikacja do walki z "polskimi obozami śmierci"

Program komputerowy "Remember" wyszukuje w tekście błędne sformułowania o "polskich obozach śmierci" i proponuje w zamian właściwe, np. "niemieckie nazistowskie obozy zagłady" lub "niemieckie obozy w okupowanej Polsce".

Aplikacja jest darmowa i prosta do zainstalowania. W systemie Windows (od wersji 7 w górę) współpracuje z edytorem Micorosft Word. Na komputerach Mac działa w programach Textedit, Keynote, Outlook i przeglądarce Safari. Program wyszukuje frazy w 16 językach - tych najczęściej używanych przez zwiedząjących Muzeum Auschwitz. Trwają prace nad dodaniem kolejnych wersji językowych. Program podkreśla fałszywą frazę i podpowiada właściwe historycznie sformułowanie.

Łaszujące historię sformułowania o polskich obozach śmierci wciąż pojawiają się w gazetach, portalach i wypowiedziach różnych osób na całym świecie - mimo łatwego dostępu do wiedzy i wielokrotnych intwerwencji polskich władz i obywateli. Tylko w styczniu 2016 r. określenie "polskie obozy śmierci" pojawiło się w sieci aż 2295 razy.

- Po przeanalizowaniu, kto i gdzie użył frazy „polskie obozy śmierci”, okazało się, że ci, którzy rozpowszechniali ten błąd to głównie dziennikarze. Choć znamy przypadki celowej manipulacji, a następnie odmowy umieszczenia sprostowania, to często błędy te biorą się z pośpiechu i braku wiedzy. Było to dla nas inspiracją do stworzenia aplikacji "Remember" – mówi Agnieszka Heidrich z agencji reklamowej FCB Warsaw, która zrealizowała projekt we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Mając w pamięci wydarzenia 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, wysyłamy tę aplikację do wszystkich akredytowanych na obchody dziennikarzy. Zachęcamy także redakcje, instytucje i szkoły na całym świecie, aby instalowały ją na swoich komputerach – mówi dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński.

„Remember” pobrać można ze strony correctmistakes.auschwitz.org. Na tej stronie również można zgłosić link do publikacji, w której użyto sformułowanie „polski obóz śmierci”.

 

źródło: auschwitz.org

BG

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale