0 obserwujących
14 notek
16k odsłon
  1104   0

LIST GŁODUJĄCYCH DO MINISTER SZUMILAS

 

Kraków, 28 marca 2012 r.

 

Szanowna Pani

Krystyna Szumilas

Minister Edukacji Narodowej

 

 

Szanowna Pani Minister,

dziękujemy za zainteresowanie się /wprawdzie po dziewięciu dniach od rozpoczęcia głodówki/ podjętym przez nas protestem i zaproszenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pragniemy jednak poinformować, iż nie tyle oczekujemy wyjaśnień i rozwiania„nieporozumień, jakie narosły wokół nauczania historii”,ile poważnego potraktowania przez Panią Minister padających zewsząd od czterech lat słów krytyki nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wprawdzie bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia naszego protestu były kwestie nauczania historii, ale problemy generowane przez nową podstawę programową i w konsekwencji nową koncepcję kształcenia ogólnego, szczególnie wyraźnie widoczne na poziomie szkoły średniej mają zdecydowanie szerszy charakter. Stąd też uważamy, iż punktem wyjścia do ewentualnych rozmów powinno być odniesienie się przez Panią Minister do dotychczas skierowanych do MEN petycji, listów i propozycji zmian podstawy programowej, wprowadzonej rozporządzeniem z 23 grudnia 2008 r.

Przed podjęciem niezwykle trudnej dla każdego z nas decyzji o przystąpieniu do protestu głodowego dokładnie zapoznaliśmy się ze zmianami wnoszonymi do polskiej oświaty przez ową podstawę. Odbyliśmy również serię rozmów z ekspertami ze środowisk akademickich oraz nauczycielami, docierając do ludzi o bardzo różnej wrażliwości politycznej. Ich wszystkich ogromne niepokoi nowa formuła kształcenia ogólnego dla szkół średnich, gdyż będzie ona początkiem takiej szkoły, która niewiele będzie miała wspólnego z liceum ogólnokształcącym.

Zdajemy sobie także sprawę, że młodzi ludzie, którzy podejmą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych 1 września br., od trzech lat uczą się zgodnie z nową podstawą programową i mają ją kontynuować w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. Stąd też wszelkie jej zmiany dla tych szkół muszą być wprowadzane bardzo rozważnie, ale równocześnie dramatycznie mija czas na podjęcie związanych z tym działań. Właśnie brak reakcji Pani Minister oraz Pani poprzedniczki na wcześniejsze apele i petycje skłonił nas do desperackiego w istocie kroku.

Niestety stan naszego zdrowia uniemożliwia nam odbycie podróży do Warszawy, ale jesteśmy gotowi przyjąć Panią Minister w miejscu symbolicznym dla krakowskiej opozycji antykomunistycznej – Kościele pw. św. Stanisława Kostki i w towarzystwie naszych ekspertów przeprowadzić„merytoryczną dyskusję”.

 

Z serdecznym zaproszeniem i wyrazami szacunku,

uczestnicy protestu głodowego

 

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale