0 obserwujących
10 notek
28k odsłon
  2820   0

Te okropne OFE, czyli odpowiadam

Pozwolą Państwo, że odpowiem na pytania postawione przez Marywka (http://obserwator-emerytalny.salon24.pl/272165,emerytury-rzad-nie-uniknie-debaty#comment_3875928). Jest ich sporo, więc mam nadzieję, że udzielając odpowiedzi Marywce, odpowiem na część pytań innych komentatorów moich wpisów.

A więc po kolei:

„- w OFE nie ma zadnych naszych pieniedzy tylko Wasze ( PTE)”

To są pieniądza Pana (Państwa, w tym moje jako ubezpieczonej w OFE) odkładane dla Pana na chwilę, kiedy rozpocznie Pan pobieranie emerytury. Emerytura ta będzie wypłacana z pieniędzy zgromadzonych w OFE.

„jezeli tam są moje pieniadze to prosze mi je wypłacic , tyle ile wpłaciłem + odsetki za kazdy rok kapitalizwoane procentem składanym w okresach rocznych ( stopa kapitlizacji = oprocenotwanie rocznej lokaty bankowe- nie wymgam wiele )”

Fakt – pieniądze te nie mogą być wypłacone na Pana żądanie, bo służyć mają finansowaniu Pana emerytury. Taki fundusz celowy. I zgoda – środki te są gromadzone siłą przymusu państwowego i ma Pan ograniczony do nich dostęp. Alternatywą jest dobrowolny system ubezpieczeń emerytalnych. Ale proszę powiedzieć – czy nie uważa Pan, że z takiego systemu korzystaliby nieliczni? A jeśli tak, to co byłoby z tymi, którzy nic by nie odłożyli na starość. Widziałam już wpisy (nie Pana) mówiące „jak nie będą mieli za co żyć, niech umierają”. Naprawdę?

„-chetnie wezmę udział w debacie - pokażcie ile zarobiliście - interesuje mnie wartość wpłat podzielona przez biezaca wartość "moich" oszczedności u Was”

Nie jestem pewna, czy wykonując to działanie uzyska Pan wynik odpowiadający na Pana pytanie. Ale odpowiedzi na wątpliwości co do wyników inwestycyjnych OFE chciałabym poświęcić jeden z najbliższych wpisów, bo pytań i uwag na ten temat jest bardzo dużo. Proszę o cierpliwość. (Z tego względu pominę też Pana pytania o rentowności obligacji).

„- Prosze odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pobieracie opłate od strat, tzn. nawet w przypadku gdy wycena portefla OFE spada ( tracicie te "nasze" pieniądze ) pobieracie wynagrodzenie ,,Pytam za co ???”

Ale opłata nie równa się zysk PTE. Opłaty muszą pokryć koszty działania systemu, m.in. koszt gwarancji (wpłaty na Fundusz Gwarancyjny) czy opłaty dla ZUS, który bierze za swe usługi od OFE 0,8% składki.

„Jaki jest kapitał własny PTE w relacji do posiadnych aktywów - czy to prawda ze stanowi on zaledwie 2% aktyów zgromadzonych w OFE”

Kapitały własne PTE są na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset milionów zł. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach oscylują wokół 2% aktywów. Ale OFE to nie zakłady ubezpieczeń, ani zakłady emerytalne. One w planie reformy nie miały wypłacać emerytur, tylko pomnażać składki. (A więc nie mają gwarantować wypłaty pieniędzy, ale odpowiednio wysoki zwrot z ich inwestowania). Wypłatami miały zająć się inne instytucje. Niestety ustawy, która by je powoływała, ciągle jeszcze nie ma.

„Czy to prawda, że OFE nie gwarantują zadnej minimlnej emertury, tzn. ze w skrajym przypadku bankructwa OFE, ubezpieczony nie otrzyma zadnej emerytury z OFE?”

OFE gwarantują tzw. minimalną wymaganą stopę zwrotu, która obecnie jest wyznaczana na podstawie porównywania wyników inwestycyjnych danego OFE ze średnim wynikiem dla wszystkich OFE Jeśli jakieś OFE odchyli się za bardzo od tego benchmarku, to PTE musi klientom dopłacić do rachunku różnicę między wynikiem OFE a minimalną wymaganą stopą zwrotu (szczegóły techniczne na stronach IGTE ). OFE zatem co pół roku podlega ocenie, czy w okresach 3 letnich spełnia ten wymóg. W razie czego PTE jest zobligowane do uzupełniania ewentualnych strat na rachunkach. W historii były 3 takie dopłaty. Nota bene PTE krytykują ten sposób porównywania wyników inwestycyjnych OFE i uważają, że potrzebny jest rynkowy benchmark zewnętrzny (ale o tym innym razem). Jeszcze raz podkreślę, że OFE nie zajmują się wypłatą emerytur tylko pomnażaniem składki, w związku z czym to nie one mają gwarantować wypłatę emerytur.

„- Jaka jest wartość opłat pobranych przez OFE za zarzadzanie ( czy to prawda ze 13 mld)???”

13 mld zł to kwota zagregowana z okresu 11 lat działania OFE. To opłaty od 15 mln osób. Czy kwota 6-7 zł miesięcznie od przeciętnego członka OFE też robi na Panu tak wielkie wrażenie?

„- Jakie satanowisko w rzadzie Buzka zajmowała Pani w okresie tworzenia OFE???”

W rządzie Jerzego Buzka byłam wiceministrem pracy i polityki społecznej a także pełnomocnikiem do spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego. Zakładam jednak, że Pan to wie. Nie jestem natomiast przekonana, czy zdaje Pan sobie sprawę, że ustawę powołującą OFE przygotował rząd Włodzimierza Cimoszewicza a Sejm uchwalił 28 sierpnia 1997 r. Natomiast wybory do Sejmu, który 11 listopada udzielił Buzkowi wotum zaufania odbyły się 21 września. Tak więc to nie ja wymyśliłam OFE.

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale