0 obserwujących
10 notek
28k odsłon
  1701   0

OFE zabiera Ci 1 proc.

Dlaczego PTE (PTE, a nie OFE, bardzo proszę – to Powszechne Towarzystwa Emerytalne zarządzają OFE, OFE to tylko fundusz gromadzący składki i kapitał) w swoich wyliczeniach i analizach posługują się takimi kategoriami jak „wartość jednostki” czy „stopa zwrotu”? Nie po to, aby skomplikować obraz sytuacji ale dlatego, że stosują je wszystkie instytucje zajmujące się inwestowaniem na rynkach finansowych. Bez nich jakiekolwiek analizy i porównania byłyby niemożliwe. Jak np. porównać skuteczność zarządzania różnych funduszy, do których wpływają składki w różnej wysokości i w różnych okresach? Jak porównać efektywność OFE z innymi, alternatywnymi możliwościami inwestowania na rynkach finansowych, do których środki mogą trafiać w jeszcze inny sposób, np. nieregularnie? To są, przepraszam, banały, ale wydaje mi się, że część blogerów w poszukiwaniu konkretu ignoruje ten fakt.

Przy okazji, skoro wspomniałam o efektywności, czyli, by trzymać się terminologii, o analizie zgromadzonego kapitału, o którym już pisałam, to w opracowaniach i zestawieniach, robionych przez nas, podajemy ją netto – czyli po odliczeniu opłaty od składki i opłaty za zarządzanie, o której niektórzy blogerzy chyba w ogóle nie wiedzą. Gdyby bowiem wiedzieli i zechcieli zorientować się, że ta kłująca w oczy opłata od składki pobierana jest tylko raz i od pojedynczej składki, a opłata za zarządzanie to setne części procenta wartości aktywów, nie dziwiliby się, że koszty, jakimi obciążony jest każdy członek OFE to nie 7% czy 3,5%, a mniej niż 1% jego kapitału.

Natomiast na konkretne pytanie ile miałem, ile mam i dlaczego, można odpowiedzieć jedynie wtedy, kiedy będziemy wiedzieli od kiedy składki są wpłacane, jakiej wysokości była każda z nich, czy nie było przerw i w jakim OFE są gromadzone. Dlatego tak usilnie zachęcamy wszystkich, aby interesowali się swoimi kontami emerytalnymi.

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale