0 obserwujących
10 notek
5813 odsłon
1495 odsłon

Norweg, czyli kto? - kilka słów o Norwegach

Wykop Skomentuj12Norweg, czyli kto? - kilka słów o NorwegachJadąc do Norwegii zapewne zastanawiamy się często, jacy są jego mieszkańcy. Czy faktycznie są to zimni i nieczuli wysocy blondyni?


Pewnie nie zszokuję was, gdy napiszę, że wybierając się do Norwegii, właśnie tego się spodziewałam. Czy moje poglądy zostały zweryfikowane? Sprawa nie jest taka prosta.Co się w Norwegii rzuca w oczy, to fakt, że Norwegowie są prawdziwymi patriotami. Na domach powiewają norweskie flagi, całkiem wiele samochodów dzierży proporzec w barwach narodowych.  O swoim kraju mówią z miłością i oddaniem. Wyjeżdżać specjalnie nie chcą. A po co? Norwegia oferuje im wszystko co trzeba. Opieka socjalna na najwyższym poziomie, cudowny, nieskażony odpadami krajobraz, wysoki poziom szkolnictwa -  czego chcieć więcej? Norweg ma w swoim kraju wszystko czego potrzebuje. Nawet wakacyjne destynacje koncentrują się głównie w rejonach Hiszpanii. Jak się w Norwegii zrobi zbyt depresyjnie grzeje się Norweg na wybrzeżu pod palemką. Oczywiście po powrocie z trekkingu w Pirenejach. 


Przyjechałaś tu sama? Naprawdę?  Byłaś już i we Francji i w Hiszpanii i w Anglii? Nie boisz się? - pyta Agneta 


Podobnie jak ja ma 19 lat, pracuje na kasie w supermarkecie, żeby sobie dorobić. 


- A ty nie chciałaś nigdy zwiedzać świata?


- Jakoś mnie nie ciągnęło - wzrusza ramionami


- A o wyjeździe na studia nie myślałaś?


A oczywiście, że myślałam - będę studiować w X, pół godziny stąd - tłumaczy.


I tak w większości przypadków.


Mieszkać za granicą? - robi wielkie oczy Benjamin pracujący w operze w Oslo - Nie dziękuję, a po co? 


Benjamin najdalej wyjechał na północ kraju - do Finlandii. Mówi, że mu się tam podobało i chciałby wrócić. Za to regularnie snuje się po okolicznych fiordach - bardzo lubi trekkingi. Swój kraj kocha. Podobnie jak każdy Norweg, z którym rozmawiam. Patriotyzm spływa ulicami Oslo razem z tłumem maszerującym do biur w pięknych, szklanych budynkach jak z amerykańskiego snu. Jeszcze bardziej odczuwalny jest w malutkich miejscowościach.  Czy jest coś, czego w swoim kraju nie lubią?Tylko jest mi czasem bardzo zimno - śmieje się Margit, wraz z którą wyprowadzam na spacer kudłatego psiaka. Norwegowie są uprzejmi i otwarci, szczególnie, jeżeli ktoś docenia norweską przyrodę. Komplementując uroki natury łatwo zdobędziemy norweskie serce. Ja tym sposobem zaprzyjaźniam się z Margit i Ellą. Pomagam im wyprowadzić na spacer trzy czworonogi - kolejna istotna informacja o Norwegach - uwielbiają zwierzęta. Gdy Norweg zakłada rodzinę, w pierwszej kolejności inwestuje w nieruchomość z dużymi oknami, w drugiej w psa, żeby dzieci miały kontakt ze zwierzętami.Norweskie maluchy są w bardzo komfortowej sytuacji. Prawo nakazuje, aby  uczniowie spędzali na świeżym powietrzu minimum trzy godziny dziennie.


Czy leje deszcz czy sypie śnieg, oddychać świeżym, norweskim powietrzem dzieci muszą. To stymuluje komórki mózgowe do odpowiedniego rozwoju i zapobiega różnego rodzaju chorobom. Co tu kryć, Norwegowie to jeden z najzdrowszych narodów świata. I nie bez przyczyny.


W końcu człowiek to nie komputer, ale krewny szympansa - potrzebuje sobie pohasać po zielonej trawce. Odwiedzając norweskie miasta i miasteczka wielokrotnie mijam kohorty pięcio / ośmiolatków uzbrojonych w odblaskowe kamizelki. Najczęściej biegają po parkach z notatnikami, albo wykonują zadania zlecone przez nauczycieli. W ogrodzie botanicznym w Oslo spotykam studentki języka norweskiego buszujące w krzewach z papierem rysunkowym. Kiedy z ciekawości pytam, co też wyprawiają, informują mnie, że dostały zadanie wykonania rysunków różnych roślin, znalezienia nazw i wykonania ich opisów w języku norweskim. Dość nietypowe zajęcia.


A jednak pokazuje to, że da się uczyć w innej, bardziej naturalnej dla człowieka formie.Stereotypowy Norweg nie mówi zbyt wiele, jest raczej odludkiem, a konwersacje, które odbywa z innymi ludźmi są jedynie charakteru czysto - praktycznego. Dobrą okazją do rozmowy jest na przykład wspólne grzybobranie. Wtedy można wymieniać niezobowiązujące uwagi dotyczące jakości zbiorów, bez narażania się na dzielenie się wewnętrznymi przeżyciami. Wewnętrzny Wiking nakazuje Norwegowi nosić maskę obojętności. Uprzejmość i życzliwość dla obcych jak najbardziej, ale na wylewność liczyć nie można. Znajdowanie partnera odbywa się na płaszczyźnie wspólnych zainteresowań. Norweg nie zagada do dziewczyny na ulicy - o nie. Rozmowa musi wynikać z logicznego rozwoju wypadków. Na przykład idealnym pomysłem na randkę jest spacer po malowniczym Oslofjordzie. Wtedy spotykający się mogą rozmawiać o drzewach i zmianach klimatu. Dla Norwegów to ostatnie to palący problem.  Eko -samochody, skutery, hulajnogi, no i przede wszystkim rowery - pełno tego na ulicach Oslo. Nie wspominając o eko - sklepikach i tym podobnych. 

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości