o OFE o OFE
1280
BLOG

Roczne podsumowania OFE i ranking stanu konta

o OFE o OFE Gospodarka Obserwuj notkę 1

Podsumowanie ostatnich obliczeń firmy analitycznej AnalizyOnline

Początek stycznia to tradycyjny czas na podsumowania minionego roku. Dziś czas na szybkie zestawienie ostatnich obliczeń AnalizyOnline (bieżące informacje publikowane są również w serwisie www.multiofe.pl).

Już pierwszy rzut oka pozwala wyróżnić ING, Nordeę i PZU, te fundusze najczęściej pojawiają się w czołówce zestawień podsumowujących miniony rok.

Grudzień 2010: najlepsi to PZU i Allianz

Ostatni miesiąc 2010 roku, w odróżnieniu od listopada, był bardzo udany dla otwartych funduszy emerytalnych. Wynikom OFE sprzyjała przede wszystkim dobra koniunktura giełdowa, a także wzrosty na rynku krajowych papierów dłużnych. Generalnie miniony rok można uznać za udany dla całej drugofilarowej branży.

Dzięki dobrej koniunkturze zarówno na rynku akcji, jak i obligacji, przeciętny wzrost jednostki rozliczeniowej OFE wyniósł +2,1%. Wynik ten był lepszy od benchmarku, złożonego w 30% ze zmiany indeksu WIG i w 70% ze zmiany indeksu IROS, który w grudniu zanotował wzrost na poziomie +1,8%. Powodem jest fakt, iż OFE utrzymują obecnie nieco większe zaangażowanie w akcje aniżeli w przyjętym wzorcu. Dodatkowo w portfelach OFE dominują spółki o największej kapitalizacji, które w minionym miesiącu okazały się być najbardziej zyskowne.

W grudniu najlepszy rezultat wypracował fundusz OFE PZU "Złota Jesień", którego jednostka rozrachunkowa wzrosła o +2,5%. Zaraz za nim znalazły się fundusze  Allianz Polska OFE, Nordea OFE i OFE Pocztylion, które zyskały po +2,3%. Zdecydowanie najsłabiej z wynikiem +1,3% poradził sobie fundusz OFE Polsat, który jako jedyny okazał się być gorszym od benchmarku. Tak słaby rezultat funduszu jest m.in. efektem dużego zaangażowania w spółki niewchodzące w skład indeksu WIG20.

Rok 2010: liderem ING

W skali całego roku najlepiej inwestującym funduszem emerytalnym był ING OFE, który dla swoich klientów zarobił +11,9%. W pierwszej trójce najlepszych znalazły się także fundusze Nordea OFE i Aviva OFE. Najsłabiej wypadły natomiast Generali OFE (+9,3%) oraz OFE Polsat (+9,4%) Dla porównania, w 2009 r. najlepszy wynik należał do funduszu OFE Polsat, a najsłabszy do Nordea OFE.

Realny zysk 2010: największy wzrost w  ING, PZU i Nordea

Stan hipotetycznego rachunku obrazuje, ile rzeczywiście fundusze zarobiły dla swoich klientów. Jest on kolejnym sposobem służącym określeniu atrakcyjności funduszu emerytalnego. Może służyć pomocą przy podejmowaniu decyzji o wyborze OFE, czy też ewentualnej jego zmianie.

Hipotetyczny klient OFE, który od sierpnia 1999 roku do grudnia 2010 wpłacał raz w miesiącu kwotę w wysokości 100 PLN (indeksowaną comiesięczną zmianą wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw) średnio zgromadził na swoim koncie kapitał w wysokości 28,2 tys. PLN (o niemal 9tys więcej niż wpłacił). W sumie, w badanym okresie czasu, na rachunek w każdym z OFE wpłynęło 137 składek, co daje łączną kwotę w wysokości 19 400 PLN.

W ciągu całego roku najwięcej (powyżej +5 tys. PLN) zyskali uczestnicy funduszu ING OFE. W czołówce znaleźli się również klienci OFE PZU "Złota Jesień" oraz Nordea OFE: po +4,9 tys. PLN.

Stan konta: ING zyskuje najwięcej

W grudniu w czołówce zestawienia uwzględniającego stan hipotetycznego konta w OFE zaszło kilka istotnych zmian. Na miejsce lidera wskoczył ING OFE, a na drugiej pozycji znalazł się trzeci najmniejszy pod względem zarządzanych aktywów fundusz, tj. Pekao OFE. Dodatkowo, z pierwszego miejsca na trzecie przemieścił się OFE Polsat.

Najwyższym stanem konta mogą pochwalić się uczestnicy funduszu ING OFE, który na swoim koncie zgromadzili kwotę ponad 28,9 tys. PLN (o ponad 9.5 tysiąca więcej niż suma wpłaconych składek).

Najmniej zasobny portfel środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym, poniżej 27.5 tys. PLN, posiadają natomiast członkowie OFE AEGON.

Podsumowanie rankingów:www.multiofe.pl wg publikacji AnalizyOnline

o OFE
O mnie o OFE

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka