Blog
Oni o Nas
OniONas
OniONas Oni o nas. Czyli portal o tym, jak zagraniczne media piszą o Polsce i Polakach.
0 obserwujących 507 notek 214612 odsłon
OniONas, 9 stycznia 2013 r.

Bieda i bezdomność w Polsce

 We francuskojęzycznej wersji portalu euronews.com ukazał się artykuł traktujący przekrojowo problem biedy, bezdomności i wykluczenia w naszym kraju.

Zima to czas szczególnie trudny dla osób bezdomnych. Wielu z nich nocuje w zimnych miejscach: na dworcach kolejowych, w kanałach lub w improwizowanych chatkach w lesie. Nie wszystkie z tych osób to alkoholicy i wykolejeńcy.

Autor artykułu podaje przykład Moniki z Warszawy, która jest osobą niepełnosprawną (nie ma jednej nogi), jednak nie kwalifikuje się na pomoc społeczną. Jej partner, Włodzimierz, zarabia 1500 zł, jednak wciąż nie wystarczy to na wynajęcie skromnego mieszkania dla dwóch osób.

W Polsce żyje między 80 a 130 tys. bezdomnych. Jesteśmy największym krajem-beneficjentem banków żywnościowych dla osób biednych. Utrzymujący się wzrost gospodarczy nie wpływa na podniesienie się standardu życia, a jadłodajnie Caritasu są codziennie wypełnione po brzegi. Stała praca również nie gwarantuje akceptowalnego standardu życia. Anna, pracowniczka jadłodajni Caritasu,  zarabia 1300 zł i z trudem utrzymuje swoją rodzinę.

Niedługo mogą jednak przyjść złe czasy dla niej oraz osób bezdomnych. Unia Europejska chce zmniejszyć budżet przeznaczany na banki żywności mimo rosnącego zapotrzebowania na istnienie takich instytucji. Może to oznaczać zamknięcie większości jadłodajni w Polsce.

Więcej wiadomości na temat tego, jak Polskę i Polaków opisują zagraniczne media znajdziecie na portalu www.onionas.pl.

Polecamy także:

Polska utworzy 400 tysięcy nowych miejsc pracy w 2013 roku

Polscy rzeźnicy poszukiwani we Francji

Opublikowano: 09.01.2013 14:43.
Autor: OniONas
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale