„Nie jesteśmy już takimi entuzjastami co do wprowadzenie euro, chociaż nadal pozostaje to naszym celem” - mówi Marek Belka, prezes NBP.
Prezes NBP zaznacza, że Polska wzięła na siebie obowiązek wprowadzenia wspólnej waluty, jednak w umowie dotyczącej wejścia do strefy euro nie wskazano konkretnego terminu. Wspomina również o wprowadzaniu zmian w Konstytucji w przypadku przyjęcia europejskiej waluty, do czego niezbędne jest uzyskanie większości głosów w parlamencie, co w tym momencie jest nieosiągalne.
Według Prezesa NBP, należy zwrócić uwagę między innymi na to, że takie państwo jak Rumunia, które posiada dość dużą gospodarkę, ogłosiło, że w 2018 roku chce wejść do strefy euro. Natomiast Czesi, początkowo nieufnie podchodzący do wprowadzenia euro, podkreślają, że teraz to ich główny cel. Jeżeli wszyscy dookoła wprowadzą europejską walutę, nie będzie nam lekko pozostać poza jej granicami - podkreśla szef Narodowego Banku Polskiego.
Polski Rząd podjął decyzję, aby poczekać do kolejnych wyborów parlamentarnych w 2015 roku i pozostawić tą kwestie do rozwiązania swoim następcom.
Przypomnijmy, że euro jest walutą między innymi takich państw jak Austria, Belgia, Niemcy, Grecja, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Malta, Portugalia, Francja.
Więcej wiadomości na temat tego, jak Polskę i Polaków opisują zagraniczne media znajdziecie na portalu www.onionas.pl.
Polecamy także:
Inne tematy w dziale Gospodarka