Marek Kon Marek Kon
168
BLOG

Budżet domowy - dobry początek oszczędzania

Marek Kon Marek Kon Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Jeśli planujesz regularne oszczędzanie, dobrze jest podejść do sprawy na poważnie. Zamiast starać się oszczędzać ile się uda w danym miesiącu, lepiej jest wyznaczyć sobie jakiś cel. Kwotę, którą w każdym miesiącu będziesz przeznaczać na swoje oszczędności. Jak to zrobić, żeby z jednej strona kwota ta była realna, a z drugiej strony możliwie duża?

Budżet domowy

Do sprawy trzeba podejść analitycznie. Po pierwsze, musisz wiedzieć ile i na co wydajesz. Bez tej wiedzy trudno powiedzieć, na czym i ile możesz w ogóle zaoszczędzić. Dlatego na początek proponuję dokonanie przez 1-3 miesiące wnikliwej analizy swoich wydatków. Narzędziem, które Ci w tym pomoże będzie budżet domowy. 

Nie jest to skomplikowane - wystarczy w zasadzie mały zeszyt, chociaż znacznie wygodniej będzie korzystać z dobrodziejstw Excela. Potrzebujesz po prostu narzędzia, w którym prześledzisz wszystkie swoje wydatki w danym okresie. Jak się do tego zabrać?

Krok 1 - stwórz kategorie

Wydatki można podzielić na różne kategorie, np. jedzenie, auto, ubrania, rozrywka, prezenty, itd. Zastanów się na co wydajesz swoje pieniądze. Kategorii nie może być zbyt dużo - bo to niepraktycznie, ani zbyt mało - bo klasyfikacja będzie mało użyteczna. Najlepiej jeśli będzie ich 5-8. Dodatkowo warto stworzyć oddzielną listę na wydatki jednorazowe. Tzn. takie, które pojawiają się raz na jakiś czas, nieregularnie. Przykłady to np. kupno jakiegoś mebla, coroczne ubezpieczenie czy wyjazd na wakacje

Krok 2 - zapisuj wydatki

Krok drugi jest niestety najtrudniejszy. Wymaga systematyczności i rzetelności. Musisz po prostu zapisywać każdy swój wydatek w swoim zeszycie lub pliku w Excelu. Najlepiej jest zbierać paragony i na koniec dnia po prostu wszystko spisać w podziale na odpowiednie kategorie. Nie ma oczywiście problemu, żeby robić to rzadszych odstępach, ale z doświadczenia wynika, że lepiej jest tego nie odkładać.

Krok 3 - analizuj

Na koniec miesiąca (każdego), przychodzi czas analizy. Podsumuj wszystkie swoje wydatki w podziale na kategorie. 

Wyciągnij wnioski

Niektóre wyniki analizy mogą być zaskakujące. Po pierwsze, zobaczysz ile realnie na co wydajesz. Przede wszystkim, jeśli kwota wydatków powtarzalnych (czyli innych niż "jednorazowe") jest wyższa niż Twoje powtarzalne przychody - musisz mocno przemyśleć swoje wydatki. Taka sytuacja może poskutkować problemami finansowymi.

Jeśli Twoje wydatki są nieco mniejsze niż Twoje przychody to już dobrze. To znaczy, że oszczędzasz. Wtedy także warto spojrzeć na swoje wydatki. Być może, w którejś kategorii jest większa kwota niż można tego było oczekiwać? Analizuj, wyciągaj wnioski i... oszczędzaj. 

Powodzenia!

Wykorzystany obrazek pochodzi z:

smartnest.pl

Tam też możesz ściągnąć przykładowy plik do prowadzenia spisu i analizy wydatków.


Marek Kon
O mnie Marek Kon

Oszczędzanie to bardzo niedoceniany element życia. Warto oszczędzać, aby czuć się bezpiecznie teraz i w przyszłości. Nie wszyscy jednak wiedzą jak to zrobić. Piszę, aby ułatwić zdobywanie wiedzy o oszczędzaniu. Moja strona www.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo