18 obserwujących
273 notki
139k odsłon
  329   0

11 listopada

Andrzej Owsiński

Jak uczcić Święto Niepodległości

Odpowiedź jest prosta: jak najuroczyściej zarówno od strony oficjalnej, a także i indywidualnego udziału.

Dla Polaków pozbawionych niepodległości przez stulecia to święto ma szczególne znaczenie.

Doceniano je przed wojną chociaż oficjalnie jako święto państwowe zostało uznane dopiero w 1937 roku. Nie przeszkadzało to jednak w organizowaniu corocznych obchodów rocznicy 11 listopada i dopóki żył I Marszałek to z Piłsudskim na czele.

Przebieg uroczystości opisywałem przy okazji kolejnych rocznic i dziś można sięgnąć do tych praktyk gdyby nie pandemia.

W czasach panowania sanacji obchody odbywały się w atmosferze silnej walki politycznej, a mimo to nie dochodziło do incydentów takich jak współcześnie. Pamiętam jak w przeddefiladowym przeglądzie generał odbierający ją pozdrawiał poszczególne formacje, a między innymi stojących obok siebie wyraźnie niechętne wzajemnie usposobionych „Strzelców” „Hallerczyków” – słowami: „czołem strzelcy Komendanta Józefa Piłsudskiego”, a następnie: „czołem bohaterscy żołnierze generała Józefa Hallera” i sytuacja była rozładowana.

Współcześnie od paru lat odbywa się w tym dniu marsz niepodległości stanowiący w części inicjatywę państwową, ale w przeważającej – narodową organizowaną przez reprezentacje różnych organizacji o zabarwieniu narodowo – prawicowym, zwanym przez przeciwników „faszystowskim”. Oczywiście bez bladego pojęcia o tym czym jest faszyzm i czym różni się od polskich ruchów narodowych, chodzi bowiem tylko o pretekst do urządzenia kolejnej awantury zmierzającej do wyczerpania cierpliwości rządu i spowodowania w efekcie jego osłabienia, a nawet upadku.

Święto Niepodległości nie jest okazją do antyrządowych demonstracji, w tym dniu powinno się okazać powszechną solidarność w sprawie niepodległości i gotowość do poświęceń na jej rzecz.

Żyjemy w dziwnych czasach w których umożliwia się bezkarnie organizować nie tylko antyrządowe, ale wprost antypolskie, obrzydliwe w najgorszym rynsztokowym stylu,- zbiegowiska i awantury, ale nie wolno zademonstrować naszych uczuć do idei Niepodległej Polski

Jako wyraz naszej postawy proponuję zatem zamiast marszu indywidualne składanie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach uświęconych ofiarami walki o naszą wolność narodową i niezawisłość państwową.

Jest to okazja do użycia tych kwiatów których nie pozwolono nam złożyć na grobach naszych bliskich w polskie święto Zaduszek.

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura