Prze Prze
294
BLOG

Ach ten niedobry Trump...

Prze Prze Polityka Obserwuj notkę 23

Dyskusja na temat tego czy USA powinny w razie konfliktu zbrojnego z Rosją bronić europejskich krajów NATO bez liczb bezwzględnych (dzisiejszy artykuł redakcyjny) nie ma większego sensu, poza ideologicznym gdybaniem:

Kanada i kraje europejskie wydają na NATO 400 mld $ rocznie, a USA ponad 3 razy więcej.


Liczby bezwzględne w tej samej walucie na stronie 7. Tego dokumentu:

https://www.nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2023/7/pdf/230707-def-exp-2023-en.pdf

W odniesieniu do PKB Polska wydaje najwięcej w Europie i więcej niż USA: 3,9% PKB.

Tak słaba jest nasza gospodarka.


Jak to zmienić?

W prosty sposób: wprowadzić podatek PRZYCHODOWY dla dużych firm, jak T-mobile, Biedronka Lidl etc., które w Polsce zarabiają, ale podatku nie płacą. Niech to będzie przynajmniej 3 - 4 %.

Zarządy tych firm oszczędzą ponieważ nie będą musiały kombinować z wliczaniem różnych rzeczy w koszty, żeby pomniejszać DOCHÓD, a budżet państwa dużo zyska.

To samo należy zaproponować wszystkim państwom Europy Wschodniej, których wydatki na NATO pozostają z konieczności symboliczne.


Z drugiej strony kontynuowanie wojny ukraińsko-rosyjskiej nie ma najmniejszego sensu. Niech sobie strony ustalą granice i niechże Ukraina zadeklaruje neutralność. Wydatki Ukrainy na NATO są silnie ujemne, a absurdalna wojna osłabia ekonomicznie, politycznie i militarnie cały Zachód.

Dobra współpraca i wymiana handlowa między państwami Europy i Azji zawsze były dla Europy korzystne, kiedy Europejczycy postępowali mądrze i nie dawali się korumpować.

Czy czas mądrości i uczciwości w Europie bezpowrotnie przemija?


Prze
O mnie Prze

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka