0 obserwujących
88 notek
38k odsłon
113 odsłon

Andrzejki

Wykop Skomentuj

"Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja", mawiano drzewiej. Geneza wróżb andrzejkowych nie jest znana, najpopularniejsze są dwie hipotezy; niemiecka i grecka. Niemcy wierzą,że św.Andrzej odziedziczył swą moc po bogu Freyu, a Grecy upatrują początków wróżb na Sporadach, gdzie popularne było wróżenie z wosku. Andrzejki wpisują się silnie również w słowiańską tradycję.Wierzono,ze św. Andrzej magiczną moc odziedziczył po Godunie, bożku weselnych godów.

Na św.Andrzeja kończy się zazwyczaj rok kościelny.Ten święty był przede wszystkim patronem książąt burgundzkich, którzy jego krzyż przyjęli za emblemat całej Burgundii. Czczono go już w IV w. i jego imieniem przez wiele wieków zwano grudzień. Uważano ,że noc św. Andrzeja jest najwłaściwszą porą na podejmowanie najważniejszych decyzji. Uwazany jest za opiekuna rybaków,żeglarzy, rzeźników, często przywoływany bywał w panieńskich modlitwach o dobre małżeństwo.


 

Istnieje przeświadczenie,że wróżby są zjawiskiem stosunkowo młodym i wytrosły na gruncie wierzeń chrześcijańskich. Od wieków największym powodzeniem wsród panien cieszyło się lanie wosku. Mowę lanego na wode wosku tłumaczyły różnorodne symbole; zwiastująca o bliskim szczęściu brama, drzewo wróżące dobry los, harfa zapowiadająca powodzenie w miłości. . Wśród nich najbardziej wypatrywano zamku symbolizującego ksiecia-przyszłego meża.

Wróżono również z ołowiu. Uchodził on za metal mający przyciągac szczęście, a małżeństwo wywróżone ołowiem miało być trwalsze niż to wywróżone woskiem. Innymi akcesoriami wokół których oscylowały wróżby były palące się świece, obuwie i zioła .


 


 


 


 


 

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale