0 obserwujących
88 notek
38k odsłon
135 odsłon

Opera Rara

Fot.Aldona Klein
Fot.Aldona Klein
Wykop Skomentuj

Handlowskie Admeto jest ostatnią operą wystawioną za życia kompozytora i drugą z kolei, napisaną dla rywalizujących ze sobą gwiazd barokowej wokalistyki Faustiny Bordoni i Franceski Cuzzoni. Wystąpiły w rolach rywalizujących ze soba kobiet; Alcesty i Antygony, co dodałooperze pikanterii. Słynny wówczas kastrat Senesino wcielił się w rolę Admeta.
Kompozytor wystawił Admeta 31 stycznia 1727 podczas ósmego sezonu Royal Academy of Music, jednak libretto napisane zostało w oparciu o znacznie wcześniejszy utwórAurelia Aurelego Antigona delusa da Alceste z 1660.
Historia wiernej Alceste, która postanawia oddać życie dla ukochanego męża to także jedno z nielicznych librett, w których inspiracją stały się wątki z mitologii greckiej. Historia ta cieszyła się wśród kompozytorów zainteresowaniem porównywalnym do mitu o Orfeuszu. U Handla splecione zostały dwie intrygi. W pierwszej, mitologicznej, biorą udział król Admeto i jego żona Alceste, w drugiej zaś Antygona i szalony brat króla - Trasimede. W tym miejscu narzuca się uniwersalne pytanie o wartość ludzkiego życia i siłę miłości, historia wiernej Alceste stawia przed nami ponadczasowe pytanie:jak wiele moglibyśmy poświęcić dla ukochanej osoby? To w jak różny sposób można kochać, ile jesteśmy w stanie dla tej miłości znieść i poświęcić.  

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale