wiedźma Margo wiedźma Margo
498
BLOG

Krzywą ścieżką prosto ku unifikacji.

wiedźma Margo wiedźma Margo Kultura Obserwuj notkę 5

W poprzedniej notce dokonałam przekształcenia, w którym pewne "stałe" mogą wynikać jedna z drugiej. Każda może zostać ubezwzględniona wobec innych. Te inne wówczas stają się względne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu " "wymiaru krzywizny".

 

Krzywizna jest magiczna i dlatego nazwałam ją „wymiarem”.
 

 

Ostatnio na blogu u Arkadiusza Jadczyka http://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/394399.html napisałam:

>Krzywizna Miotły stosuje się do wszystkich krzywych gładkich (czy to okręgu czy innych).
Okrąg, elipsa (wszystkie zamknięte) wyrażane wzorem L = k * 2 Pi* r mają zmienną krzywiznę dodatnią k =1/r. Pozostałe mają zmienną krzywiznę ujemną k = r/1. Linie proste mają krzywiznę zerową.<

A ARK mi odpowiedziałł:
„Przyznam, że zaciekawiła mnie ta krzywizna Wiedźmy. Zatem, czy możesz mi miła wiedźmo zrobić małą przysługę i wyliczyć krzywiznę Wiedźmy dla sinusoidy. Jak nie wiesz jak wygląda to jej wykres jest tutaj:


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Sin_proportional.svg”


 

Obejrzałam, ale o tym za chwilę.

Po pierwsze:
Ta mini „definicja” dotyczyła tego przekształcenia elipsy do prostych, które wykonałeś.http://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/393727.htm

Zamierzam kontynuować temat krzywizny. Ale nie chciałam tak od razu wszystko wrzucać, bo za dużo poezji na raz może być nie do strawienia ;-) 

Krzywizna może być zmienna i ciągła. Zarówno ta dodatnia jak i ta ujemna. Może być także skokowa.

Jak przeczytasz moją notkę

http://kwantowageometria.salon24.pl/394528.html,

to zauważysz, że przekształcenie od jednej stałej „stałej” do drugiej czyli od jednego stanu do następnego stanu okręgu – geodezyjnej Grawitora, zachodzi w sposób ciągły w „wymiarze krzywizny”. Natomiast każda z tych stałych jest wyróżniona w ten sposób, że nadajemy jej wartość krzywizny zerowej (naszego świata płaszczków). Na tym polega ubezwzględnienie danego stanu wobec innych stanów względnych.  

Wartość bezwzględną przypisuję stanowi podstawowemu Grawitora fotonowego czyli o najniższej energii i najdłuższej fali, kiedy L = 2 * Pi * c. W notce masz przykład przetworzenia stanu bezwzględnego do stanów ubezwzględnionych. Jeśli zaś jeden ze stanów ubezwględniamy, to pozostałe są wobec niego względne. A jeszcze do tego mamy w ciągłości stany pośrednie, które nazywam „turbulencyjnymi”. Czy to jest sposób na unifikację?

Po drugie:
Ark podał piękny przykład sinusoidy. Krzywizna tu jest ciągła, zróżnicowana.

Mamy w niej: 
ciągłość – zmienna krzywizna o różnych wartościach dodatnich i ujemnych, 
przemienność - raz dodatniej, a raz ujemnej krzywizny, 
no i kwantowość – jeden cykl ma k = 1 czyli albo 2 Pi albo -2 Pi.

Wyobraź sobie, że wszystkie funkcje trygonometryczne opisują różne sposoby przekształcania się wartości krzywizny: sinusoida i cosinusoida oraz tangensoida i cotangensoida w sposób ciągły i nieciągły. Masz w nich ciągłość i przemienność krzywizny oraz stany względne k * 2 Pi, gdy wartość k odpowiada liczbie całkowitej. 

Po trzecie:
Pamiętasz, co napisałam? Że w przypadku, gdy
A) wartości k są liczbami całkowitymi / naturalnymi, to krzywizna jest dodatnia.
B) wartości k są liczbami ułamkowymi, to krzywizna jest ujemna (1/2, 3/2 itp.)
I w punkcie B pomyliłam się, ponieważ miałam na myśli sposób obserwacji na płaszczyźnie euklidesowej zmian krzywizny zachodzących w 3D! To rozróżnienie jest bardzo ważne. Chodzi o to, że jeśli mam okrąg (strunę) o stałym obwodzie L oraz k = 1 czyli L = 1 * 2 Pi * r, a potem okrąg (struna) znajduje się w innym stanie k = 2 czyli L = 2 * 2 Pi r, to wówczas przejście od stanu k =1 do stanu k = 2 spowoduje, że okrąg znajdzie się w stanie „turbulencyjnym” (zresztą możesz przecież zrobić taka animację)

Tak, jak w przykładzie z gumką aptekarską - raz jej stan jest dwuwymiarowy, a raz trójwymiarowy. Stan dwuwymiarowy to stan fazowy, a trójwymiarowy turbulencyjny.

Taki stan na płaszczyźnie euklidesowej jest raczej trudny do zaobserwowania. Więc co obserwujemy? Z tego powodu na przykład cząstki energetyczne nagle „znikają” z pola widzenia. I podobnie dzieje się z przejściem elektronu z jednej powłoki elektronowej na inną. Przez obszar „turbulencyjny”. Oba stany okręgu (struny) dla k = 1 oraz k = 2 są stanami kwantowymi A przecież kolejne powłoki tworzą zbiór stanów kwantowych o tej samej wartości głównej liczby kwantowej. Liczba, która identyfikuje dana warstwę (1,2,3,4,5,6,7) nazywana jest główną liczba kwantową z symbolem „n” (sprawdziłam :-), ale „n” możemy zamienić na „k” i może zobaczymy, że związana jest ona z krzywizną. (pisałam o tym co nie co w notce http://kwantowageometria.salon24.pl/392078.html).


Dlatego poprawnie będzie tak:

A) Gdy wartości k są liczbami całkowitymi / naturalnymi dodatnimi, to krzywizna jest dodatnia, a stan okręgu struny jest stanem „fazowym”.
B) Gdy wartości k są liczbami ułamkowymi, to krzywizna jest dodatnia (1/2, 3/2 itp.), a stan okręgu (struny) jest stanem przejścia „turbulencyjnego”.


No i chyba mamy jeszcze takie przypadki:
C) Gdy wartości k są liczbami ujemnymi całkowitymi, to krzywizna jest ujemno-dodatnia i prawdopodobnie wyznaczająca obszar brzegowy hiperboloidy, siodła.
D) Gdy wartości k są liczbami ujemnymi ułamkowymi, to krzywizna jest ujemna-ujemna powierzchnia hiperboloidy, siodła. (Może to kiedyś rozwinę.)

Teraz wracam do sinusoidy.

Przedstawia ona oscylacje punktu na okręgu - strunie w ruchu harmonicznym. Wartości k dla Pi są zmienne, ponieważ w punkcie 0 i w każdym następnym na osi poziomej występują miejsca przejścia wyznaczające kolejne cykle dla krzywizny ujemno-dodatniej. To są punkty, w których można dokonać „ubezwzględnienia” położenia względem innych położeń punktów (cząstek energetycznych na przykład).

Czym jest oś pionowa? Wyznacza w tym przypadku wyróżnioną wielkość amplitudy i zmienne r wobec zmiennej krzywizny oraz zmiennego obwodu okręgu - struny. W tym przypadku dla wzoru L = k * 2 Pi * r mamy trzy zmienne: "L",  "k" oraz "r" czyli całkiem inaczej niż kiedy są one uznane za stałe. Stałymi, a ięc ubezwzględnionymi w poprzedniej notce byłu: "L", "2PI" oraz "r" , a tylko jedna zmienna "k". Więc raz wielkości te mogą być "stałe" dla wyróżnionych stanów a innym razem  "zmienne" dla opisu ciągu stanów. 

Czym jest oś pozioma w wykresie sinusoidy?
Ona reprezentuje „wymiar krzywizny”.

Dlaczego występuje tu oscylacja pomiędzy dodatnimi i ujemnymi wartościami k? Oto jest pytanie!
Dzięki temu sinusoida opisuje sposób ciągłych zmian wartości k dla bezwzględnie stałej Pi w „wymiarze krzywizny” ale tej ujemno-dodatniej. Podobnie cosinusoida.

Pisałam już, ale może tej poezji nie czytałeś, że „wymiar krzywizny” ma jedną bardzo ciekawą własność – jest asymetryczny. Co to znaczy? Ja wciąż się zachwycam tym, że krzywizna dodatnia to po prostu dodatnia, a krzywizna ujemna, to częściowo dodatnia, a częściowo ujemna. No bo tak: 

Na powierzchni sfery krzywizna jest dodatnia ponadlokalnie, a lokalnie jest zerowa. A na powierzchni tak zwanego siodła (albo hiperboloidy też) jest lokalnie zróżnicowana - tu ujemna i to zmienna, a tam dodatnia i "stała" (np. hiperboloida na BRZEGACH – okręgach jest dodatnia). I taka krzywizna dopiero ponadlokalnie się zeruje. 

I chodzi mi przede wszystkim o pewną asymetrię krzywizny tak samo, jak w grawitacji: asymetrię obiektu i pola.Tak, jak w przypadku zgniecionego kapelusza ARKa http://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/394399.html :

Okrąg stanowiący obszar brzegowy to na przykład linia sił elektrycznych, a koło w środku, pole oddziaływań sił magnetycznych. Czy one wspólnie tworzą pole grawitacyjne?

I dlaczego nazywam krzywiznę „wymiarem krzywizny”? Ponieważ jest to „narzędzie” do badania grawitacji. Kwantowej i klasycznej. I prowadzi do unifikacji. Tego jestem pewna :-) 

 

M.M.Boratyńska

 

" Rzeczywistość składa się z nieskończonego strumienia interpretacji postrzegania, które my, jednostki posiadające specyficzne członkostwo nauczyliśmy się odczuwać jako oczywiste. (...) Nasz odbiór rzeczywistości jest przez nas uznawany za tak niepodważalny, że podstawowe założenie magii traktujące go jedynie jako jeden z wielu opisów, niełatwo przyjąć poważnie." " Don Juan - człowiek wiedzy i nauczyciel Carlosa Castanedy. ------------------------------------------------- dodatek z dnia 13.09.09 "Każdy człowiek tworzy swoją osobistą historię ze swojej własnej i jedynej w swoim rodzaju perspektywy. Po co w takim razie narzucać innym swoją wersję, jeśli będzie ona dla nich nieprawdziwa? Kiedy to zrozumiesz, nie będziesz odczuwać potrzeby obrony tego, w co wierzysz. Nie jest ważne to, aby mieć rację i dowieść innym, że są w błędzie. Postrzegaj każdego człowieka jako ARTYSTĘ, kogoś, kto ma ci do opowiedzenia jakąś historię. Wiedz, że to, w co wierzą inni, jest po prostu ich punktem widzenia, i że nie ma to z Tobą nic wspólnego." Don Miguel Ruiz ------------------------------------------------- -------------------------------------------------- Moje notki "unifikacyjne": 1. Geometria kwantowa 1 2. Geometria kwantowa 2 3. Geometria Kwantowa 3 -wstęp do kwantowej grawitacji 4. Geometria kwantowa 4 5. Torusy 6. Prędkość grawitacyjna a stała Plancka 7. Kwanty światła i eter - część I. 8. Kwanty światła i eter - część II. pozostałe notki w polecane strony

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura