Głównym argumentem KRRiT przeciwko TV Trwam w Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest dbanie o różnorodność medialną. Przyjrzałem się więc, jak tą różnorodność zapewniają obecnie stacje, które wygrały konkurs na obecność w MUX-ie, a jak zapewnia to TV Trwam.
Konkurs ma obecność w 1 multipleksie NTC wygrały stacje: Eska TV, Kino Polska Nostalgia, ATM Rozrywka oraz U-TV. W momencie wydania decyzji przez KRRiT jedyną z nadających już stacji z tego grona była Eska TV. Już chwilę potem z obecności w NTC wycofała się stacja Kino Polska Nostalgia. KRRiT zadecydowała, że jej miejsce zajmie Polo TV (kanał muzyczny, nadający satelitarnie). Do dziś z dwóch nowych stacji, które miały wystartować w ramach NTC, wystartowała tylko jedna, jednak nie w pierwotnej formie.
Mowa tu o U-TV, która to w międzyczasie zmieniła częściowego udziałowcę i nazwę. Tak na prawdę, to start stacji umożliwiło dopiero wykupienie jej 25% udziałów przez Grupę TVN. Stacja wystartowała pod nazwą TTV ("Twoja Telewizja"). Większościowym jej udziałowcem jest spółka Stavka, część Grupy Besta-Film, producenta m.in. serialu "Plebania". Program składa się głównie z programów poradnikowych, interwencyjnych, itp. Na razie zaobserwowałem więcej wydań powtórkowych (kilka razy dziennie) niż premierowych (raz dziennie). Dodatkowo, na jedym z forum telewizyjnych, widz zwrócił uwagę, że programy są emitowane zbyt chaotycznie, nie zawsze o stałej porze.
Pierwsza ze stacji muzycznych, która wygrała konkurs KRRiT, to Eska TV. Jest to jedna z młodszych polskich stacji muzycznych (ale jest kilka młodszych), powstała na bazie Radia Eska. Bazuje na muzyce pop, czyli takiej, jaką można usłyszeć w praktycznie każdym polskim radiu i większości polskich telewizji muzycznych. Dodatkowo są emitowate programy interesujące dla młodzieży, np. o grach komputerowych. Na froach internetowych jest jedną z najbardziej chwalonych polskich stacji muzycznych, a po wejściu do NTC, przewidywane jest objęcie przez nią pozycji lidera wśród polskich stacji muzycznych.
Polo TV jest drugą ze stacji muzycznych dostępnych w NTC. Otrzymała miejsce w MUX-ie nr1 po rezygnacji z niego przez stację Kino Polska Nostalgia. Stacja serwuje przede wszystkim muzykę disco polo.
Właścicielem obu stacji muzycznych są spółki należące do ZPR S.A. Dotychczas nikt nie znalazł odpowiedzi na to, jak to się stało, że w konkursie na miejsce w NTC wygrały dwie stacje związane z tym samym nadawcą.
Ostatnią ze stacji, które otrzymały miejsce w konkursie jest ATM Rozrywka. Jej właścicielem jest producent wielu znanych polskich seriali (m.in. "Świat według Kiepskich") ATM Grupa S.A. Mimo upływu wielu miesięcy od przyznania miejsca, nie poznano szczegółów ramówki stacji, ani przybliżonej dany startu. Eksperci wątpią w to, iż ramówkę zapełnią znane seriale, wyprodukowane przez ATM Grupę, gdyż prawa do ich emisji posiadają inne stacje, dla których zostały one wyprodukowane, a ATM Grupa dotychczas tych praw nie odkupiła. W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się plotki o rezygnacji ATM Grupy z miejsca w NTC lub odsprzedania stacji innej firmie.
Jak na tle tej niskojakościowej muzyczno-społeczno-rozrywkowej zawartości wygląda TV Trwam? TV Trwam ma różnorodną ofertę programową. Począwszy od programów religijnych, które stanowią tam największą część, poprzez programy publicystyczno-społeczne, nadawane najczęściej wieczorem (nie zawsze zajmujące się tematami ściśle politycznymi), informacyjne (oprócz Informacji Dnia także watykański Octava Dies), poradnikowe (np. Drogowskazy Zdrowia), interwencyjne ("Po stronie prawdy"), motoryzacyjne ("Jazda Próbna"), wędkarsko-łowieckie ("Z wędką nad wodę", "Na tropie"), młodzieżowe (np. "Kalejdoskop Młodych"), a kończąc na rozmaitych transmisjach (m.in. z podróży Ojca Świętego Benedykta XVI, czy Europejskiego Spotkania Młodych Taize), czy filmach fabularnych oraz animowanych i innych zagranicznych produkcjach. Dodatkowo TV Trwam od kilku dni wdraża emisję programów w pełnym systemie panoramicznych, przy użyciu tzw. flagi WSS, rezygnując z tzw. letterboxa zaledwie kilka tygodni po działającej od 20 lat telewizji Polsat, która także dotychczas nadawała pozycje panoramiczne w tzw. letterboxie. System panoramiczny (w proporcjach 16:9) jest od kilku lat dominującym systemem proporcji obrazu na świecie. Zastępuje on systematycznie proporcje 4:3, a przejściowo niektóre stacje emitują pozycje panoramiczne w tzw. letterboxie, czyli z dodaniem czarnych pasów u góry oraz u dołu.
Należy więc zauważyć, że Telewizja Trwam nie ustępuje pod względem technologicznym stacjom, które weszły do NTC w ramach konkursu, a możliwe, że tylko nieznacznie ustępuje pod tym względem największym stacjom, np. TV Polsat. Pod względem różnorodności, jest bezdyskusyjne, że jest ona najlepszą stacją, z tych, które brały udział w konkursie na nadawanie w NTC.
Jest więc rzeczą bardzo dziwną i niepokojącą, że Telewizji Trwam nadal nie było dane mieć możliwość nadawać w NTC, a widzowie muszą, aby móc ją odbierać, zakupywać specjalny odbiornik do telewizji satelitarnej lub wykupywać abonament w kablówce lub korzystać z niższej jakości przekazu internetowego. Jest więc rzeczą uzasadnioną walczyć o miejsce stacji w podstawowym źródle odbioru telewizji, jakim jest telewizja naziemna (od 2014 roku wyłącznie w standardzie cyfrowym). Jest skandalem, że TV Trwam dotychczas owego miejsca nie otrzymała, mimo wszelkich argumentów za tym przemawiających.
Inne tematy w dziale Rozmaitości