Pasj0nAt Pasj0nAt
270
BLOG

New York Cosmos on tour

Pasj0nAt Pasj0nAt Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Historia klubu bez którego nie byłoby piłki nożnej w USA. Historia bardzo krótka i bardzo intensywna. 

New York Cosmos został założony w  grudniu 1970 roku przez ludzi z Warner  Communications - Steva Ross'a oraz braci Ahmeta i Nesuhi Ertegun. Już w 1971 roku zespół zadebiutował w North American Soccer League. Uczestniczył w 14 sezonach NASL i tylko 1 raz znalazł się poza podium w sezonie regularnym (4. miejsce w 1974 roku). Siedem razy kończyli rozgrywki regularne na 1. miejscu. Dodatkowo 5 razy sięgnęli po mistrzostwo wygrywając play-offy. Wygrywali również trzykrotnie Trans-Atlantic Challenge Cup - 1980, 1983, 1984. 

TCC to turniej towarzyski w którym udział brały takie kluby jak Manchester City, Udinese, Napoli, Fiorentina, AS Roma, Celtic Glasgow, FC Barcelona czy Fluminense Rio de Janeiro. 

W sezonie 1979 New York Cosmos zdobył w sezonie regularnym 216 punktów - najwięcej w swojej historii. Spieszę z wyjaśnieniem skąd taka liczba. W NASL za zwycięstwo  przyznawano 6 punktów, za remis 3 punkty, za porażkę oczywiście 0 punktów. Dodatkowo 1 punkt za liczbę goli powyżej 3 w jednym meczu. Jeśli już mówimy o zasadach NASL to warto zobaczyć filmik w jaki sposób strzelano w tych rozgrywkach rzuty karne (w pierwszych sezonach MLS zasada była taka sama). 

https://www.youtube.com/watch?v=RRITqS6WEn0 - link do filmiku na oficjalnym profilu Major League Soccer. 

Poza statystykami i wygranymi meczami, gablotą pełną trofeów, historię New York Cosmos stworzyli zawodnicy i kibice klubu. Wśród wielkich gwiazd światowej piłki można znaleźć również polskie wątki. W pierwszym ligowym sezonie bramkarzem Cosmosu był Konrad Kornek, były zawodnik Odry Opole i Legii Warszawa oraz reprezentant Polski. Dodatkowo w drużynie występował Karol Kapciński, były zawodnik Górnika Zabrze (z którym zdobywał Mistrzostwo Polski i Puchar Polski) i Śląska Wrocław.  Kolejnym zawodnikiem z Polski w barwach Cosmosu był Dieter Zajdel, były zawodnik Górnika Wałbrzych, który wpisał się na listę strzelców w towarzyskim spotkaniu z Dynamo Moskwa przegranym 1-2. Co ciekawe, Zajdel i Kapciński w barwach Cosmosu sięgnęli po mistrzostwo ligi. W sezonie 1973 do zespołu dołączył kolejny polski zawodnik - Jerzy Sularz, były bramkarz Górnika Wałbrzych występował w Cosmosie z numerem 0. Kolejni piłkarze z Polski trafili do Nowego Jorku pod koniec istnienia klubu. W sezonie 1984 w drużynie występował Władysław Żmuda, bez wątpienia legenda polskiej piłki nożnej, a także Stanisław Terlecki, reprezentant Polski oraz bohater Afery na Okęciu. Ostatnia dwójka miała możliwość grania w jednej drużynie z takimi zawodnikami jak reprezentant Iranu Andranik Eskandarian, były zawodnik Juventusu Turyn, AC Milan, Napoli oraz reprezentant Włoch Oscar Damiani, reprezentant Jugosławii Vladislav Bogicevic, reprezentant Paragwaju Roberto Cabanas, reprezentant Holandii Johan Neeskens, medalista MŚ, do NY Cosmos przeszedł z FC Barcelony. W tym składzie Cosmos wygrał TCC, a w spotkaniu z Udinese Stan Terlecki wpisał się na listę strzelców. 

Sezon z Żmudą i Terleckim w składzie był ostatnim sezonem ligowym zagranym przez NY Cosmos. Po sezonie 1984 NASL zakończyła rozgrywki. Powstała próżnia, która została wypełniona przez MLS. Inauguracyjny sezon został rozegrany w 1996 roku! 

Wracając jednak do Cosmosu.  Klub zapisał się w historii piłki nożnej sprowadzając gwiazdy światowego formatu. Pieniądze nie grały absolutnie żadnej roli. Pierwszym wielkim transferem był bez wątpienia Pele. Legenda światowej piłki nożnej, do dzisiaj przez wielu uznawany za najlepszego piłkarza w historii tego sportu. Nawiązując do polskich wątków to w momencie przyjścia Pelego do klubu w bramce nadal stał Jerzy Sularz. Razem z Pele do klubu trafił także reprezentanci Urugwaju Juan Carlos Mansik i Omar Caetano, reprezentant Izraela Mordechai Spiegler, a także klubowy kolega Pelego z Santosu, czyli Nelsi Morais. W kolejnych latach do klubu trafił reprezentant Włoch i Lazio Rzym Giorgio Chinaglia, reprezentant Peru Ramon Mifflin, reprezentanci Brazylii Rildo, Oscar, Marinho i Carlos Alberto, legendarny Niemiec Franz Beckenbauer, reprezentant Portugalii Seninho, reprezentant Włoch Giuseppe Wilson, reprezentant Holandii Wim Rijsbergen oraz reprezentant Ghany Abdul Razak. 

New York Cosmos odniósł niesamowity sukces nie tylko sportowy, ale także marketingowy. Co roku zespół z Nowego Jorku rozgrywał mecze towarzyskie z drużynami z całego świata. Zagrali m.in. z wcześniej wspomnianym Dynamo Moskwa, Napoli, AS Roma, Swedish All-Stars, Izraelem, Hondurasem, Kanadą, PSG, Lazio Rzym, Japonią, Chinami, Santosem, Flamengo, World All-Stars, Bayernem Monachium, Atletico Madryt, Boca Juniors, Chelsea Londyn, Argentyną, Australią, Argentions Juniors, Borussią Dortmund, AC Milan czy Juventusem Turyn. 

image

Warto  wspomnieć, że w spotkaniu z Argentinos Juniors w drużynie gospodarzy wystąpił młody Diego Maradona, który w tym spotkaniu wpisał się na listę strzelców. 

Dzięki NY Cosmos Amerykanie poznali piłkę nożną, a świat usłyszał o piłce nożnej w Stanach Zjednoczonych. Niewątpliwy sukces nowojorskiej drużyny nie uchronił jej przed likwidacją w 1985 roku. Cosmos nie uratował również rozgrywek ligowych w Ameryce o czym już wcześniej wspomniałem. 

W 2010 roku doszło do reaktywacji klubu. Honorowym prezydentem Cosmosu został Pele, a dyrektorem sportowym Eric Cantona.  W 2011 drużyna zagrała inauguracyjne spotkanie z Manchesterem United. Było to pożegnalne spotkanie Paula Scholes'a. Manchester wygrał 6-0, a NY Cosmos wrócił do żywych. W tym spotkaniu w barwach drużyny z Nowego Jorku wystąpili m. in. Nicky Butt, Sol Campbell, Fabio Cannavaro, Brad Friedel, Robbie Keane, Michel Salgado czy Patrick Vieira.

W sezonie 2014/2015 barwy NY Cosmos reprezentował legendarny zawodnik Realu Madryt - Raul. 

NY Cosmos występuje na zapleczu MLS, w lidze NISA - National Independent Soccer Association.

Pasj0nAt
O mnie Pasj0nAt

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport