"Dwucyfrowy skok poparcia dla planu Obamy" obwieściła telewizja CNN tuż po wczorajszym przemówieniu prezydenta USA, w którym Obama reklamował swoją gruntowną reformę systemu zdrowia. Stacja podaje, że Obamę poparło dwie trzecie tych, którzy uroczyste wystąpienie przed Kongresem oglądali:
Imponujący wzrost, prawda?... No, może trochę mniej imponujący, gdy przeczyta się informacje zamieszczone nieco niżej. Otóż CNN, dobrał sobie próbkę 427 badanych w następujący sposób: 45 proc. zadeklarowanych Demokratów, 37 proc. niezależnych i - uwaga, uwaga - "aż" 18 proc. Republikanów, z reguły sceptycznych wobec reformy.
http://i2.cdn.turner.com/cnn/2009/images/09/09/top13.pdf
Jak widać zagadka skoku rozwiązana: Obama w miażdżący sposób przekonał swoich partyjnych kolegów.
Dobrze, że w USA przynajmniej można zobaczyć całościowe wyniki i próbkę. W Polsce z reguły takich danych się nie publikuje. I nic dziwnego, że potem sondaże "przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków" różnią się od realnych wyników głosowania o 10-15 proc.


Komentarze
Pokaż komentarze (4)