23 obserwujących
87 notek
128k odsłon
Weekendowy dżihad w Gazie

Weekendowy dżihad w Gazie

Wedle potwierdzonych informacji w trakcie najnowszej rundy starć pomiędzy Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem (PIJ) w Strefie Gazy zginęło 14 Palestyńczyków a ponad 110 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych są dwaj ważni przywódcy tej organizacji (Taysir Al-Dżabari oraz Khaled Mansour) oraz 7 dzieci, które zostały zabite przez rakietę islamistów, która uderzyła w palestyński obóz dla uchodźców Jabalia. Łącznie zostało wystrzelonych na Izrael ze Stefy Gazy 900 rakiet, większość została przejęta przez system Iron Dome, a żadna nie spowodowała izraelskich ofiar śmiertelnych.
Dwa szczyty bliskowschodnie

Dwa szczyty bliskowschodnie

Dwa bliskowschodnie szczyty miały niezwykle ważne znaczenie dla porządku i portfela światowego. Pierwszy z nich - Biden w Arabii Saudyjskiej wykazał jak bardzo świat arabski chce być podmiotem a nie przedmiotem na światowej szachownicy. Dlatego też amerykański prezydent niejako został „sponiewierany”. Drugi szczyt w Teheranie odbył się w „przyjacielskiej” atmosferze, jednak bomby i rakiety odpalone po jego zakończeniu przypomniały, że w realnej polityce nie zawsze o PR chodzi.
Hackerzy na rocznice śmierci Soleimaniego

Hackerzy na rocznice śmierci Soleimaniego

Tradycyjnie na Bliskim Wschodzie kolejny dzień zaczyna się po zachodzie słońca. Nie dziwne więc, że w nocy z 2/3 stycznia hackerzy zaatakowali i przejęli czołowe izraelskie portale anglojęzyczne i przypomnieli o generale Hajj Qassemie Soleimanim. Jesteśmy tak blisko was, że nawet o tym nie myślicie grzmiała grafika, która nie zaskaoczyla swym przesłaniem zorientowanego w meandrach regionu odbiorców. Islamska Republika Iranu to nie tylko podmiot międzynarodowy o określonych granicach politycznych. Realny Iran znajduje się w Libanie, Syrii, Gazie czy w Jemenie i to jest zreszta dzieło zamordowanego 3 stycznia 2020 roku w Bagdadzie irańskiego generała.