Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak
109
BLOG

Pytania do Kaczyńskiego i Komorowskiego

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Polityka Obserwuj notkę 63

 

 Trwająca kampania wyborcza stwarza znakomitą okazję do dyskusji o najważniejszych dla obywateli sprawach.Dziś przedstawiłem pytania do Pana Bronisława Komorowskiego i Pana Jarosława Kaczyńskiego. Odpowiedzi ułatwią podjęcie decyzji przez wyborców z naszego środowiska. Pytania dotyczą umocnienia polskiej własności, obniżenia podatków dla ludzi o niskich dochodach, wzmocnienia wspólnej polityki rolnej, wsparcia dla polskich rodzin, lepszych regulacji dla przedsiębiorców oraz zrównoważonego rozwoju.
Zapraszam na film na PSLNews:
 
Dodatkowo informacja o "okrągłum stole" dla ochrony zdrowia na PSLNews:

Dalej szczegółowe pytania:
 
 
 
  • Umocnienie polskiej własności.
 
1. Jednym ze sposobów upowszechniania własności jest prywatyzacja przedsiębiorstw przy udziale załóg pracowniczych i jednostek samorządu terytorialnego. Czy poprze Pan tworzenie spółek aktywności obywatelskiej?
2. W zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych pozostaje nadal 2.234 tys. ha gruntów. Czy opowiada się Pan za uchwaleniem ustawy, która ułatwi sprzedaż polskim rolnikom gruntów państwowych przed upływem okresu przejściowego?
3. Użytkowanie wieczyste jest traktowane jako niepewna forma władania nieruchomością. Czy jest Pan zdecydowany poprzeć zamianę tego użytkowania w prawo własności, szczególnie na Ziemiach Zachodnich i Północnych?
 
  • Obniżenie podatków dla osób o niskich dochodach.
 
W roku 2001 w sytuacji kryzysu finansów publicznych wprowadzono „podatek Belki” od dochodów kapitałowych i oszczędności. Czy poprze Pan zniesienie tego podatku w odniesieniu do niewielkich oszczędności („wdowi grosz”)?
 
  • Wsparcie dla obszarów wiejskich i rolnictwa.
 
1. Do 2013 r. decydować się będzie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej. Czy jest Pan za utrzymaniem dopłat bezpośrednich i ujednoliceniem ich wysokości i zasad wypłacania we wszystkich krajach Unii według systemu uproszczonego, czy też za wzmocnieniem kosztem Wspólnej Polityki Rolnej innych polityk Unii np. obronnej?
2. System KRUS jest wzorowany na systemach ubezpieczeniowych rolników działających w wielu krajach „starej Unii” jak Francja, Austria, Grecja, Finlandia, Niemcy, Luksemburg. Czy jest Pan za utrzymaniem KRUS?
3. Zdrowa żywność jest jednym z czynników decydujących o zdrowiu ludzkim. Czy Pana zdaniem państwo powinno wspierać produkujących zdrową żywność, aby była łatwiej dostępna dla osób niezamożnych?
4. Energia ze źródeł alternatywnych („zielona energia”) może odegrać znaczącą rolę w dywersyfikowaniu źródeł energii. Czy opowiada się Pan za wspieraniem ze środków publicznych produkcji energii ze źródeł odnawialnych?
 
  • Wsparcie polskich rodzin.
 
1. Jedną z przeszkód w większej aktywności zawodowej rodziców jest brak zapewnienia możliwości opieki nad dzieckiem. Czy jest Pan za wdrożeniem programu „żłobek w każdej gminie” finansowanego ze środków publicznych?
2. Obywatele, płacący podatek dochodowy i wychowujący dzieci, mają prawo do ulgi z tego tytułu. Bezrobotni, przedsiębiorcy płacący podatek w postaci zryczałtowanej, słabo zarabiający i rolnicy nie mają możliwości skorzystania z tej ulgi, albo korzystają z niej w niepełnej wysokości. Czy poprze Pan takie rozwiązanie, w którym rodzice, nie mogący skorzystać z ulgi na dzieci, uzyskają prawo do dodatku rodzinnego w wysokości takiej jak ta ulga?
 
  • Lepsze regulacje dla przedsiębiorczości.
 
Czy opowiada się Pan za ograniczeniem biurokratycznych barier utrudniających uruchamianie i prowadzenie działalności gospodarczej?
 
  • Długofalowy rozwój kraju – zrównoważony czy aglomeracyjny.
 
Sprawą o podstawowym znaczeniu dla przyszłości Polski jest wybranie długofalowej koncepcji rozwoju kraju. Czy Pana zdaniem rozwój Polski powinien odbywać się w oparciu o obszary metropolitalne czy też należy wybrać koncepcję rozwoju zrównoważonego, tworząc szanse rozwojowe dla wszystkich regionów?
Ponieważ zbierająca się w najbliższy piątek, 25 czerwca, o godz. 12.00 Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego zamierza ewentualnie zająć stanowisko w sprawie udzielenia poparcia jednemu z kandydatów uczestniczących w II turze wyborów, odpowiedzi Pana będą miały duże znaczenie dla jej ostatecznej decyzji.
Proszę zatem o odniesienie się do postawionych pytań w takim terminie, aby Rada mogła się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka