Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak
103
BLOG

Zakazać sondaży

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Polityka Obserwuj notkę 49

 Dyskusja o wiarygodności sondaży przetoczyła się gwałtownie i natychmiast ucichła. Pojawiło się kilka ciekawych artykułów na salon24. Przy okazji przeglądania opracowań w internecie trafiłem na ciekawy raport wzywający do nieograniczonego publikowania sondaży. Warto przypomnieć, że w Polsce był zakaz publikowania sondaży na 2 tygodnie przed wyborami. Moim zdaniem warto rozważyć ponowne wprowadzenie rozwiązań gwarantujących większą swobodę wyboru, bez wymuszania i presji sondażowej.

 Igor Janke poświęcił kilka wpisów na temat sondaży. Kto winny – pracownie czy badani? Obcy w swoim państwie, Evviva TVP i OBOP, Szokująca różnica wyników badań/update2. Można tam znaleźć takie sformułowania: "szef PBS tłumaczy w innym miejscu w „Gazecie” z czego wynika błąd popełniony przez jego firmę w sondażu dla „GW”, w którym różnica między Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyński wyniosła.. 18 punktów procentowych. Był to najbardziej odbiegający od rzeczywistości sondaż. Pieńkowski mówi: „To bardzo trudna chwila dla całej branży. Nasza firma nie będzie już sprawdzała preferencji politycznych przez telefon, to zawodne (…). Błędnie przewidzieliśmy zachowanie wyborców niezdecydowanych. "Rozdzieliliśmy" ich proporcjonalnie między kandydatów, a okazało się, że byli to głównie zwolennicy Napieralskiego i Kaczyńskiego”.

Warto przytoczyć również oświadczenie w sprawie sondażowych błędów Zarządu Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku. Kto jest winny błędom? „Problemem badań sondażowych jest to, że sporo osób odmawia w nich udziału, a niektórzy odmawiają odpowiedzi na poszczególne pytania. Ogranicza to wiarygodność wyników danych sondażowych. Jednocześnie jednak etyczną zasadą wszelkich badań społecznych jest dobrowolne uczestnictwo - ludzie mają prawo odmawiać w nich udziału i odpowiadania na pytania, które ich w jakiś sposób krępują. Niektóre ośrodki badawcze informują o tym osoby wylosowane do badań przed rozpoczęciem ich realizacji”. (..) Krytyka badań sondażowych - często ignorancka i nieodpowiedzialna - powoduje, że potencjalni respondenci tracą zaufanie do sondaży i albo w ogóle odmawiają w nich udziału, albo nie odpowiadają na poszczególne pytania, przez co oddalają nas od prawdy”. No cóż. Choć prawdą oczywiście jest, że badani często odmawiają udziału a czasem nie przyznają się do rzeczywistych wyborów to od zarządu OFBOR można by oczekiwać bardzo samokrytycznej refleksji.

Dodatkowo artykuły Łazarza -  SMG/KRC twierdzi, że pomylili się m.in. przez Łażącego Łazarza, Jak manipulowano wyborami 20 czerwca.

Może w takiej sytuacji powrócić do rozwiązań które zapewnią wyborcom możliwość skupienia się na poglądach, programach i propozycjach kandydatów w wyborach a nie na "sugestiach sondażowych" tak zresztą niepewnych i przez to oszukujących opinię publiczną i wyborców.

Zapraszam na dzisiejszy wywiad dla Jedynki Polskiego Radia, (pod obrazkiem mp3):

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka