„14 bm. przed południem w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, w sali im. Andrzeja Bączkowskiego, rozpoczęła się 10 tura rozmów Zespołu Doraźnego ds. Rozwiązań Systemowych, powołanego uchwałą Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno – Gospodarczych. (...). Związkowcy poprosili o przybycie przewodniczącego Komisji Trójstronnej – Jerzego Hausnera oraz ministra zdrowia Leszka Sikorskiego, by przedstawił ostateczne stanowisko rządu. Wicepremier J. Hausner odmówił przybycia na żądanie, podkreślając, że nie będzie rozmawiał pod presją. Związkowcy postanowili nie wychodzić z sali obrad do czasu uzyskania oczekiwania wyjaśnień (przedstawiciele ministerstwa gospodarki i zdrowia oraz pracodawcy opuścili salę obrad o godz. 13.30). Po wielu godzinach bezowocnego oczekiwania związkowców na przedstawicieli rządu, o godz. 20.10, do sali wkroczyło 37 policjantów, którzy przez ryczący megafon poinformowali 8 związkowców ( w tym 5 kobiet), że ich przebywanie w budynku zagraża bezpieczeństwu i mają go opuścić. Związkowcy bocznym wyjściem, przy użyciu przymusu bezpośredniego, zostali wyprowadzeni przez funkcjonariuszy. Według informacji udzielonej im przez jednego z dowodzących akcją – policję wezwał wicepremier J. Hausner”. (Służba Zdrowia, 89-92, 20.11 – 1.12. 2003)
„Partia Demokratyczna – tak będzie nazywała się nowa formacja centrowa tworzona przez szefa UW Władysława Frasyniuka i wicepremiera Jerzego Hausnera. W niedzielę obaj liderzy zaprosili do jej współtworzenia premiera Marka Belkę” (Deklaracja założycielska nowej partii, GW 27.02.2005)
„Decyzja władz o siłowej reakcji na protest pielęgniarek jest skandalem. Budzi w nas jednoznaczne skojarzenia z metodami używanymi w najgorszych momentach historii naszego kraju. Gdy rząd używa siły przeciw obywatelom, zamiast rozmawiać i dochodzić do porozumienia, daje świadectwo swojej bezsilności i słabości. (cytat z oświadczenia wydanego 20 czerwca 2007 roku przez polskich europosłów skupionych w grupie ALDE zamieszczony na stronie Demokratów.pl, apel podpisali mn. Bronisław Geremek, Janusz Onyszkiewicz i Paweł Piskorski)
I jak to rozgryźć? Czy „Demokraci.pl” za „najgorsze momenty historii naszego kraju” uważają czasy, gdy wicepremier Hausner nasyłał policję na związkowców chcących rozmów? Ale jeśli tak – to dlaczego wzięli go na współzałożyciela swojej partii?
Inne tematy w dziale Polityka