Piotrkovskie Sprawy Piotrkovskie Sprawy
277
BLOG

Słownik Wyrazów Obcych

Piotrkovskie Sprawy Piotrkovskie Sprawy Polityka Obserwuj notkę 0

Przykładowa, dziesiąta sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego. Porządek obrad obejmował wiele spraw, ale kluczowe wydawały się dwie:

1.     Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie łódzkim.

2.     Rynek pracy w województwie łódzkim w roku 2010.

Ad.1. Poniżej kluczowe, podsumowujące zdania z informacji przedstawionych przez prokuratury okręgowe w Łodzi, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim.

Łódź - „należy wyrazić pozytywną ocenę w zakresie stanu zwalczania przestępczości oraz stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Sieradz – „Reasumując stwierdzić należy, że na terenie właściwości Prokuratury Okręgowej w Sieradzu w roku 2010 nastąpiła dalsza poprawa w zakresie zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa jego mieszkańców.”

Piotrków Tryb - Mimo znacznego statystycznego obciążenia sprawami prokuratorów prokuratur rejonowych okręgu piotrkowskiego prokuratury te osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Komentarz? Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej i taki urzędowy optymizm trzymajmy*.

Ad.2

Problemy z rynkiem pracy w łódzkim? W zasadzie, w opinii dyrektora WUP, nie jest tak źle. Województwo na tle innych ma się nieźle, od 1-go maja otworzyły się rynki pracy w Niemczech i Austrii, powinna poprawić się koniunktura gospodarcza (sic!) -taki pogląd wyraził dyrektor WUP. Czyli świetlana przyszłość.

Zamiast autorskiego komentarza polecam artykuł „W Łodzi o dobrą pracę najłatwiej, jeśli należy się do PO lub PSL” (Polska DziennikŁódzki 6.05.2011, autorzy Marcin Darda, Piotr Brzózka). Poniżej wybrane fragmenty:

....„Po poprzednich wyborach samorządowych dyrektorem WUP został Robert Jakubowski z PO z Konstantynowa, (...)Teraz Jakubowskiego zastąpił Andrzej Kaczorowski, też radny PO, tyle że z Łodzi.”...

....”Kolejna grupą ostro obsadzającą stołki są ludowcy, mimo że miejscy wyborcy z Łodzi kasują PSL przy każdych wyborach. Radna Sejmiku Elżbieta Nawrocka została dyrektorem w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego. Zygmuntowi Kocimowskiemu nie udało się zdobyć jesienią mandatu radnego, ale i tak została mu posada szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi, którą otrzymał, kiedy był radnym Sejmiku w poprzedniej kadencji. Ostatnia głośna nominacja dotyczy Marka Mazura, szefa łódzkiego Sejmiku, który zasiadł na fotelu szefa oddziału Agencji Rynku Rolnego. Wszystkie te osoby wygrały konkursy. Zbieg okoliczności chciał, że należą do PSL i pracują w jednostkach, w których najwięcej do powiedzenia ma minister rolnictwa, oczywiście z PSL. Co ciekawe, Mazur zastąpił na stanowisku szefa ARR Zbigniewa Stasiaka, syna prominentnego działacza PSL Wiesława Stasiaka, byłego posła i szefa ludowców w Łódzkiem. A Stasiak junior został wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.”.....

 

Zamiast podsumowania – ze Słownika Wyrazów Obcych:

propaganda - technika sterowania poglądami i zachowaniami ludzi polegająca na celowym, natarczywym, połączonym z manipulacją oddziaływaniu na zbiorowość.

nepotyzm(łac. nepos - wnuk, bratanek, siostrzeniec), faworyzowanie krewnych lub znajomych przy nadawaniu godności lub stanowisk.

 

dr Piotr Grabowski

 

*kilka tygodni później w lokalnej prasie z Bełchatowa i Piotrkowa obszerne artykuły dotyczące braku poczucia bezpieczeństwa w samym centrum obydwu miast – plaga rozbojów…

 

 

http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/region/251-slownik-wyrazow-obcych

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka