PIOTR PANASIUK
Sóbrii estóte, et vigiláte: quia adversárius vester diábolus, tamquam leo rúgiens círcuit, quaerens quem dévoret
7 obserwujących
32 notki
75k odsłon
  834   0

Zima 2019 - ceny gazu na giełdach rekordowo niskie.1.Ceny w USA


Cena gazu w USA rekordowo niska. W obecnej chwili, cena błękitnego paliwa wg Henry Hub z terminali w Luizjanie wynosi około 2,33 USD za 1 mmBtu, czyli w przeliczeniu na metry sześcienne jest to około 66 USD za 1000 m3., Mimo, że zainteresowanie zakupem gazu wzrosło przed zimą, niskie ceny utrzymują się praktycznie od wiosny, Rok temu gaz był blisko dwukrotnie droższy a cena oscylowała w okolicach 4,6 USD za 1 mmBtu. Jednak pomimo tak atrakcyjnej ceny w USA konieczność skroplenia i transportu na duże odległości do Europy i Azji powoduje, że nie jest on konkurencyjny w stosunku do gazu transportowanego tradycyjnym systemem rurociągów. Potężna nadpodaż gazu w USA powoduje, że zwiększyło się grono chętnych na zakup gazu z dalekiego USA. Cena naprawdę jest skandalicznie niska, i w obecnej chwili notuje się transakcje LNG poniżej 6 USD za 1 mmbtu z dostawą do Europy, ( w przeliczeniu170 USD za 1000 m3 w dostawach spotowych), to jednak konieczność rozprężenia, tworzenia drogich magazynów i innych skomplikowanych operacji powoduje, że Europa nie przerzuciła się gwałtownie na jego zakup i nigdy nie będzie on poważną alternatywą dla gazu z rury.


 
image

Ceny w USD za 1 mmBtu


2. Ceny spotowe w Europie


A).Polska GiełdaTGE


Na Polskiej giełdzie Energi TGE gaz w zakupach terminowych jest wyceniany ok 75 złotych za 1 MWh energii w gazie, co można przeliczyć, jako 742 złote za 1000 m3, co stanowi około 185 USD/1000 m3. Niestety w żaden sposób nie przekłada się to na ceny gazu ziemnego dla zwykłego Kowalskiego. Mimo, ze na rachunku sam gaz kosztuje Kowalskiego około 1,3 zł za 1 m3, to z opłatami przesyłowymi jest to najczęściej około 2 pln za 1m3 gazu. To bardzo dużo i jest wynikiem iluzorycznej w Polsce liberalizacji rynku gazu. Stare skostniałe struktury rodem z PRL trzymają się mocno i tylko groźba kar z UE posuwa co jakiś czas  proces liberalizacji rynku, którego zakończenie jest planowane w Polsce na 2024 rok. Brak otwartego rynku nie zmusza państwowego monopolisty PGNIG do rywalizacji cenowej i konkurencji. Praktycznie każda cena wymyślona przez decydentów zostanie przełożona na podporządkowany sobie rynek. Stawia to polskich konsumentów – szczególnie firmy w sytuacji wyjątkowo niekorzystnej.

 image
Ceny w zł za 1 MWh energii

B) Giełdy niemieckie

Giełda niemiecka Gaspool obsługująca północne Niemcy. Ceny w EUR za 1 MW. Na Giełdach niemieckich, tak samo jak w każdym okresie zimowym ceny spotowe  wzrosły w stosunku do cen z lipca sierpnia blisko o połowę. W obecnej chwili za 1MWH energii w gazie trzeba zapłacić około 14,5 EUR, co równa się cenie około 170 USD za 1000 m3 Mniej więcej tyle samo wyceniany jest gaz na giełdzie obsługującej  południową część Niemiec  - NCG.

image

Ceny w EUR za 1 MWh energii


image
Ceny w EUR za 1 MWh energii

C) Giełda holenderska

– TIF wycenia gaz tak samo, co giełdy niemieckie. Za 1MWh energii za gazu trzeba zapłacić około 14 EUR, to jest około 165 USD za 1000 m3

 image
Ceny w EUR  za 1 MWh energii

3. Ceny gazu w Azji


Rynki azjatyckie lezące na wybrzeżu Oceanu Spokojnego takie jak Singapur, Japonia, Korea, Chiny ze względu na położenie geograficzne w znacznym stopniu wykorzystują gaz skroplony LNG. W grudniu 2019 ceny gazu kształtują się na poziomie około 6-7 USD za 1 mmBtu to jest około 170-200 USD za 1000m3 Dostawcami są głównie Katar i Australia, gdzie cena waha się w okolicy 2,5 USD za 1 mmBtu na miejscu.
W przypadku Chin około 50% dostaw gazu jest dywersyfikowane dodatkowo poprzez sieć gazociągów głównie z Azji Centralnej, Z Turkmenistanu ok 60 mld m3, nowo otworzonej Siły Syberii – około 20-30 mld m3 i trochę z dawnej Birmy. Maksymalne ceny gazu wyznacza obecnie poziom 6 USD za 1 mmBtu. Do tych cen dostosował się Turkmenistan, a będzie musiała dostosować się też Rosja chcąc sprzedawać gaz na wielkim rynku chińskim., Dlatego gazociąg Siła Syberii pomimo szumnych zapowiedzi może się okazać spektakularną klapą – kosztował już 55 mld USD, a  sam koszt jego budowy może się zwracać nawet 20 lat.

image
 
Rynek LNG w Singapurze. Ceny w USD za 1 mmBTu energiiPerspektywa cenowa na przyszłe dostawy z uwagi na spowolnienie gospodarcze i otwieranie ciągłe nowych złóż gazu na całym świecie są niekorzystnie dla dostawców. Nie należy się spodziewać raczej wielkich wzrostów cen z uwagi na nadpodaż surowca na rynku. Firmy wydobywające gaz wymyśliły zatem inną strategię. Jest nią między innymi walka z tzw. „ocieplaniem klimatu” oraz próba wmówienia światu poprzez kanały propagandy medialnej konieczności eliminacji innych – konkurencyjnych, ale „nie ekologicznych” paliw z globalnego rynku – szczególnie węgla.  W ramach takich założeń obserwujemy współprace ideologiczną między najważniejszymi graczami w imię wspólnego celu- podwyższenia cen błękitnego paliwa. Jak widać nawet w Polsce nachalna akcja medialna powoli odnosi sukces.Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka