pokolenie 83 pokolenie 83
391
BLOG

Cypr czy ma dość odwagi by nie użyć "ekonomicznego guzika atomow

pokolenie 83 pokolenie 83 Gospodarka Obserwuj notkę 5

W tym momencie jedyną rozsądną decyzją jaką może podjąć rząd Cypru jest nieskorzystanie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej:

"1. Każde Państwo Członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii.

2. Państwo Członkowskie, które podjęło decyzję o wystąpieniu, notyfikuje swój zamiar Radzie Europejskiej. W świetle wytycznych Rady Europejskiej Unia prowadzi negocjacje i zawiera z tym Państwem umowę określającą warunki jego wystąpienia, uwzględniając ramy jego przyszłych stosunków z Unią. Umowę tę negocjuje się zgodnie z artykułem 218 ustęp 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jest ona zawierana w imieniu Unii przez Radę, stanowiącą większością kwalifikowaną po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego.

3. Traktaty przestają mieć zastosowanie do tego Państwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji, o której mowa w ustępie 2, chyba że Rada Europejska w porozumieniu z danym Państwem Członkowskim podejmie jednomyślnie decyzję o przedłużeniu tego okresu.

4. Do celów ustępów 2 i 3 członek Rady Europejskiej i Rady reprezentujący występujące Państwo Członkowskie nie bierze udziału w obradach ani w podejmowaniu decyzji Rady Europejskiej i Rady dotyczących tego Państwa.

Większość kwalifikowaną określa się zgodnie z artykułem 238 ustęp 3 litera b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

5. Jeżeli Państwo, które wystąpiło z Unii, zwraca się o ponowne przyjęcie, jego wniosek podlega procedurze, o której mowa w artykule 49."


Ciekawe czy po całym tygodniu robienia coraz głupszych rzeczy prezydent Cypru wraz z parlamentem zmądrzeli lub są przerażeni na tyle by nie odpalać ekonomicznej "bomby atomowej". Miejmy nadzieję, że rozumieją konsekwencję swoich decyzji. O tym, że każdy kraj członkowski Strefy Euro dostał w momencie wejścia do niej ekonomiczny "atomowy guzik" możemy się przekonać obserwując zeszłotygodniowe wydarzenia na tej małej wyspie.
Zobaczymy czy konsekwencje zastosowania broni gospodarczej "masowej zagłady" wystarczająco przemawiają do wyobraźni członków władz cypryjskich i Eurogrupy.
My jak na razie jesteśmy poza bezpośrednią strefą rażenia, ale efekty tego co się dzieje pewnie w ten czy inny sposób odczujemy. Już widać osłabienie złotego względem euro o 0,5% i dolara o ponad 1%, oraz słabnącą giełdę. Miejmy nadzieję, że na tym się skończy. Jeśli jednak Cypr nie zrobi nic lub zdecyduje się nacisnąć "atomowy guzik", nie miejmy złudzeń "opad popromienny" nas nie ominie, a spadki na giełdzie to będzie najmniejszy problem.
Dla samego Cypru zapewne oznaczać to będzie spadek PKB denominowany w euro lub dolarach do 80% i niemożność zaciągania zobowiązań na rynkach porównywalną z problemami Argentyny.

PS
Jeśli kogoś naprawdę interesują realistyczne scenariusze wyjścia z Strefy Euro zapraszam do przeczytania krótkiej pracy "The way to exit Euro" którą czytałem po Wolfson Economics Prize MMXII lub innego z opracowań prezentowanych przez tę fundację, a traktujących o tych sprawach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka