pokolenie 83 pokolenie 83
720
BLOG

Sam chroń swoje pieniądze - karty zbliżeniowe.

pokolenie 83 pokolenie 83 Gospodarka Obserwuj notkę 4
Zastanawia mnie dzisiejszy (22.10.2013) materiał w Faktach TVN w których wreszcie pokazano jak fizycznie można podebrać komuś pieniądze z karty zbliżeniowej. To że jest to wykonalne wiadome było już od momentu pojawienia się tych kart na rynku. Technologia takiego oszustwa dla odrobinę bardziej zainteresowanych też nie stanowiła tajemnic - można było jej opis znaleźć w niejednym miejscu w internecie. Wątpliwość moją budzi jednak pokazanie ex-cathedra jak to można zrobić w jednym z głównych programów informacyjnych.
Ponieważ każdy mógł zobaczyć jak ukraść pieniądze należy więc dla przyzwoitości pokazać jak można się przed tym zabezpieczyć.

Na początku więc kilka teoretycznych wiadomości. Karty zbliżeniowe działają jak podaję Wikipedia dzięki "odczytowi informacji z karty która odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez potrzeby wsuwania karty do czytnika.

Cewka czytnika wzbudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty. Układ ten odpowiednio moduluje sygnał generowany przez cewkę karty, który jest odbierany przez czytnik i odpowiednio interpretowany." Ta wymiana informacji powoduje potwierdzenie informacji o kliencie i zaksięgowanie przez terminal informacji o płatności. W standardzie ISO/IEC 14443 wymiana informacji odbywa się do odległości ok. 5 cm, natomiast w standardzie ISO/IEC 15693 możliwości wymiany informacji się gają do 50 cm.

Ponieważ nie wiemy w ogólności jaką kartę przesłał nam bank i wyłączenie możliwości technologi zbliżeniowej jest problematyczne proponuję wykonanie prostego urządzenia (5 min. pracy - tyle mi to zajęło) które łatwo chroni nas przed nieautoryzowanym skorzystaniem z naszej karty w technologii zbliżeniowej i równocześnie nie prowadzi do utraty tej funkcjonalności.
Wykorzystamy tu podstawową własność tej technologii czyli indukcję elektromagnetyczną do wymiany informacji, aby zablokować możliwość indukcji między naszą kartą obudujemy ją klatką faradaja.

1. Bierzemy folię aluminiową i wybieramy kartę którą chcemy ekranować.

2. Wycinamy odpowiednią osłonę dla naszej karty z folii aluminiowej.

3. Tworzymy kopertę naszej karty z foli - odpowiednio ją zaginamy.

4. Zabezpieczamy z zewnątrz kopertę na kartę taśmą klejącą.

5. Gotowe mamy trwałą kopertę izolującą naszą kartę od zewnętrznych impulsów elektromagnetycznych.

Nieczułą na zewnętrzne niechciane skanowanie. Pasuje to i do karty i do portfela.

Miło by było na zakończenie powiedzieć, żeby i takie materiały pojawiały się w polskiej telewizji :)

[Klikając na tekst kolejnych punktów można zobaczyć zdjęcia z kolejnymi krokami wykonania portfela zabezpieczającego na kartę]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka