pokolenie 83 pokolenie 83
799
BLOG

Gender po polsku.

pokolenie 83 pokolenie 83 Społeczeństwo Obserwuj notkę 4
Słuchając ostatnio tzw. dyskusji, w istocie darcia się na siebie, tzw. obrońców tradycyjnej rodziny, walczących z tzw. "ideologią gender" oraz ludzi zajmujących się badaniami gender odniosłem wrażenie, że mówią oni o dwu różnych rzeczach.

Jakież więc było moje dziwienie gdy zajrzałem do polskiej Wikipedii i pod hasłem  gender przeczytałem "(ang. gender, czyt. dżenderpłeć, rodzaj gramatyczny) – płeć kulturowa, płeć społeczna, społeczno-kulturowa tożsamość płciowa – suma cech, zachowań, stereotypów i ról płciowych przyjmowanych przez kobiety i mężczyzn w ramach danej kultury w drodze socjalizacji, niewynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała pomiędzy płciami, czyli dymorfizmu płciowego. Gender, czyli kulturowy komponent tożsamości płciowej, przekazywany jest poszczególnym jednostkom w sposób performatywny, czyli poprzez uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Na płeć społeczną składać się może np. sposób ubierania się, sposób zachowania, oczekiwane funkcje w ramach społeczeństwa, sprawowana władza itp. Gender odróżnia się tym od płci biologicznej (ang. sex), czyli sumy cech fizycznych i zachowań seksualnych wynikających z odmiennych funkcji i ról obu płci w procesie rozmnażania płciowego[1]."

Natomiast patrząc na to samo hasło tylko w angielskiej Wikipedii znajdujemy "Gender is the range of physical, biological, mental and behavioral characteristics pertaining to, and differentiating between, masculinity and femininity.[1][2][3] Depending on the context, the term may refer to biological sex (i.e. the state of being male, female or intersex), sex-based social structures (including gender roles and other social roles), or gender identity.[1][2][3][4]"

Co w swobodnym tłumaczeniu może oznaczać "Gender jest to zbór cech psychicznych, biologicznych, intelektualnych i behawioralnych (odpowiadających zachowaniu-postępowaniu) odnoszących się do różnic pomiędzy męskością a kobiecością. Zależnie od kontekstu termin ten może odpowiadać płci biologicznej (,np. zbiorowi cech charakterystycznemu dla mężczyzny, kobiety, hermafrodyty), płci społecznej (włączając w to społeczne postrzeganie płci [o tym chyba tylko się u nas mówi, przypis autora] oraz inne społeczne role) oraz tożsamość gender [pobocznie wspominane jako "zrobią z nas geja-lesbijki]."

To co się narzuca porównując te dwie definicje to:

- ich długość - polska jest dłuższa, przez to zdaje się mniej zrozumiała

- zawartość merytoryczna - otóż mimo swej obszerności polska wersja jest zdecydowanie węższa pojęciowo od wersji angielskiej, w polskiej definicji nastąpiło zawężenie tego pojęcia do angielskiej podklasy "gender roles" z elementami "gender identity", jeśli więc w Polsce prowadzi się badania gender w takim rozumieniu to są one niestety uboższymi krewnymi badań zagranicznych

- braki metodologiczne - definicja gender w polskiej Wikipedii opiera się na jednym źródle, angielska jest syntezą 3-4 źródeł, choć by dla tego jest bardziej wiarygodna

- status hasła - polskie hasło posiada status "Niski poziom zabezpieczeń",  obecnie 11:32 30.12.2013 "To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 30 gru 2013. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie."; wersja angielska tego hasła jest stabilna i nie dokonano w niej ostatnio zmian przez co zdaje się nie podlegać przeróżnym mankamentom "walki" twórców Wikipedii.

Cóż wniosek z tego taki, że w Polsce nie ma dyskusji o Gender, jest zwykła pyskówka, która wlała się na ulice, a z nich wlała do Wikipedii i kościołów.

Na tym skończmy i przynajmniej niech sylwester upłynie na wspólnym świętowaniu polakom końca 2013 roku i oczekiwaniu na to że 2014 będzie lepszy.

A tak z innej beczki to radzę zobaczyć film dokumentalny "Zaginiona relikwia" opowieść o tym jak Kościół na przestrzeni wieków zmieniał swój stosunek do postrzegania ludzkiego ciała-płci.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo