polbrat polbrat
191
BLOG

Przywileje górnicze czy chaos w rządzeniu i karuzela personalna?

polbrat polbrat Gospodarka Obserwuj notkę 4

Na początku kilka przydatnych informacji.

Kompania Węglowa SA powstała w 2003 z przekształcenia Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego S.A i włączenia do nowej struktury 4 spółek węglowych t.j. rudzkiej, gliwickiej, nadwiślańskiej i rybnickiej. W efekcie, w chwili obecnej pod zarządem Kompanii Węglowej znajduje się 14 kopalń oraz 5 zakładów usługowych górnictwa. Spółka zatrudnia okolo 50 tys osób.

Problemy spółki nie zaczęły się dzisiaj. Rok 2013 to rok zakończony stratą kilkuset milionów zlotych co oznaczało, że Spółka, żeby wyjść na zero, do jednej sprzedanej tony wegla musiałaby dopłacać 33 zł . Był to też rok konfliktów i zawieruchy kadrowej.  Jesienią 2013 dymisję złożyła Joanna Strzelec-Łobodzińska. Nowego prezesa szukano przez 6 miesięcy.

Powołano go wreszcie w kwietniu 2014. Został nim Mirosław Taras, w mediach nazywany "cudotwórcą z Bogdanki", bo będąc prezesem KWK Bogdanka ( w latach 2008 -2012) rzeczywiście mocno ją unowocześnił. W swoim nowym miejscu pracy Taras przystapił do działań energicznie. Zdawał sobie bowiem świwtnie sprawę, z faktu iż sytuacja ekonomiczna Kompanii jest trudna. W wywiadzie udzielonym w czerwcu 2014 roku mówił, że biorąc pod uwagę cenę wegla, tylko 3 z 14 kopalń Kompanii przynoszą zyski, wiec musi zostać uruchomiony program naprawczy, Wbrew zwiazkom zawodowym, jesienią 2014 Taras doprowadził do przyjęcia takiego  planu. Plan objął  okres do roku 2020 i przewidywał szwereg zasadniczych zmian zmierzających do oszczędności, ale jednak do uratowania kopalń. To właśnie w ramach tej strategii podjęto też min. uchwałę o likwidacji od 1. 01.2015 uprawnień 160 tys emerytów, rencistów i innych osób do bezpłatnego węgla. Taras interweniuje w Warszawie w sprawie ciężarów podatkowych płaconych przez Spółkę oraz ryzyka, że import tańszego węgla z Rosji znowu przekroczy poziom 10 mln ton oraz wnioskuje o zmianę prawa, którą obiecywal Tusk.  

Wydawało się, że w Kompani choć jest ciężko, wszystko idzie zgodnie z planem. Ale 21 listopada odbywa sie posiedzenia Rady Nadzorczej, na którym Rada stwierdza  nieskuteczność dotychczasowych działań Zarządu w zakresie restrukturyzacji Spółki i odwoluje sie prezesa Tarasa. Cztery dni później do Rady Nadzorczej nominuje się  Krzysztofa Sędzikowskiego (z KGHM), który zastępuje Klemensa Ścierskiego ( b. ministra z PSL).  4 grudnia 2014, na KWK Ziemowit, który jest kopalnią Kompanii, przyjeżdża Premier Kopacz. Dużo wskazuje, że nie była to tylko kurtuazyjna wizyta, bowiem już 5 grudnia Rada Nadzorcza deleguje Rady Krzysztofa Sędzikowskiego do pełnienia funkcji Prezesa. 11 grudnia kończy sie błyskawicznie przeprowadzone postepowanie kwalifikacyjne i 12 grudnia Sędzikowski zostaje oficjalnie mianowanym prezesem.

Nasuwa się proste pytanie. Czemu po zaledwie 7 miesiącach odwołano prezesa Tarasa? Co się wydarzyło na linii Kompania - Pełnomocnik Kowalczyk, że musiało dojść do zmian? Czyżby nowy prezes lepiej miał zrealizować plan naprawczy prezesa Tarasa?  Nie, to nie to, choćby tylko z tego powodu. Nie ma już planu naprawczego Prezesa Tarasa. Teraz jest już nowy plan, plan pełnomocnika Kowalczyka.  Ten plan już nie jest od naprawiania  On jest od awantury z górnikami i od likwidacji kopalń.

"Tu zaszła zmiana", jakby powiedziała Maria Dąbrowska

Jedno jest pewne.  Nikt o zdrowych zmysłach nie może sądzić, że decyzja o odwołaniu Tarasa i wstawieniu Sędzikowskiego była przypadkowa i została podjęta w Kompanii.  Nie, ona przyszła z góry, z miejsca gdzie dojrzała decyzja, aby pójść na zwarcie.

Tak jak zesztą wiele innych decyzji dotyczących górnictwa, których skutkiem jest likwidacja kopalń, bezrobocie wśród górników i degradacja Sląska. Bo to nie mityczne przywileje górnicze i wladza związków zawodowych sa przyczyną problemów, ale chaos w rządzeniu państwem i gospodarką oraz wynikająca z niego nieustajaca karuzela personalna.

Ale czy ktoś kiedyś czymś takim się przejmował?

PS

1. Ciekawi mnie skąd wzięła się nagle ni stąd ni zowąd kwota 4 mld zadłużenia Kompani skoro jeszcze jesienią 2014 żadne dokumenty Spółki nie tylko o tym nie sygnalizowały, ale wprost przeciwnie mówiły o stabilzowaniu sytuacji finansowej.

2. Warto wiedzieć, że w sierpniu 2014 roku ABW w siedzibie spółki w Katowicach oraz w biurach KWK Brzeszzce ABW podjęło czynności procesowe dotyczące podejrzeń co do przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez Zarządów Kompanii Węglowej S.A. poprzednich kadencji.

2. Chętnie przeczytałbym wywiad z b. Prezesem Tarasem. Mógłby on wiele ciekawego powiedzieć o kulisach wydarzeń, które teraz mają miejsce.


Warto sie zapoznać:

 

1,101562,15861695,Miroslaw_Taras_nowym_prezesem_Kompanii_Weglowej.html

http://www.kwsa.pl/aktualnosci/z_zycia_firmy/1422,Rząd%20przyjął%20Plan%20Naprawczy%20dla%20Kompanii%20Węglowej%20SA%20.html

http://www.kwsa.pl/aktualnosci/informacje-prasowe

https://www.youtube.com/watch?v=vVSgbYHGZKc#t=192

 

polbrat
O mnie polbrat

„Tam [w Polsce] jest miło, bo tam zawsze się czeka. Tam zawsze się wszystko „buduje”, tam nigdy nic nie jest gotowe. Tam zawsze trwa „jutro” (...). Ale z jednego nikt nie zdaje sobie sprawy, bo to ciężko: że nic już nie będzie jutro, bo jutro to oszustwo. Zawsze jest tylko teraz. Teraz widzę (...), że na nic tam już nie mogę czekać. Że tak, jak tam jest, tak będzie zawsze (...)”. Dziennik” Sławomira Mrożka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka