Blog
Blog o Wschodzie i bezpieczeństwie energetycznym
Piotr.Maciazek
Piotr.Maciazek piotrmaciazek.pl
0 obserwujących 26 notek 270050 odsłon
Piotr.Maciazek, 22 maja 2013 r.

Litwie lżej- Możejkom pod górkę

Prawdopodobnie fiaskiem zakończyły się kwietniowe rozmowy w sprawie odbudowy krótkiego odcinka torów łączących Możejki z Łotwą- a więc najbardziej rentowną drogą eksportową dla ich produktów. Jednocześnie alternatywne rozwiązanie nie zostanie dofinansowane przez litewski rząd, mimo że jest dla niego bardzo korzystne. Koszty ropociągu łączącego rafinerię z Kłajpedą będzie musiała ponieść polska spółka.

Więcej moich komentarzy na Facebooku. Dołącz do ponad 2600 czytelników.

Rozebranie krótkiego odcinka torów prowadzących z Możejek na Łotwę to idealny przykład tego, że nawet niewielkie państwo może prowadzić pragmatyczną politykę energetyczną. Doszło bowiem do sytuacji, w której nie tylko udało się zastąpić Rosjan- Polakami, ale i po wielu latach prawdopodobnie zmusić tych drugich do budowy rurociągu do Kłajpedy (a więc zmienić niekorzystną dla Litwy trasę eksportową).

Zobacz także: Nie będzie elektrowni atomowej na Litwie. Sukces Rosjan- lekcja dla Polski

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku Orlen Lietuva przyznał, że bierze pod uwagę taką inwestycję. Sprawa ta znalazła swoją kontynuację w tym miesiącu. Żegnający się z Litwą ambasador Janusz Skolimowski przyznał bowiem, że przeprowadzono kompleksowe rozmowy w sprawie Możejek z premierem Butkieviciusem i ministrem energetyki Niewierowiczem. Poruszono w niej jeszcze co prawda kwestię nieszczęsnych torów na Łotwę, ale już jedynie pro forma, ponieważ ciężar negocjacji przeniósł się na kwestie obniżenia stawek przewozów towarowych na terytorium Litwy dla Orlen Lietuva i dofinansowania do budowy rurociągu, który połączyłby rafinerię z Kłajpedą. „O ile wiem nie mają pieniędzy na ten projekt"- podsumował inicjatywę Skolimowski.

Czytaj również: Gazprom uderza w projekt gazociągu Warszawa- Kłajpeda

A więc Wilno stara się wymóc na polskiej spółce by o własnych siłach zrealizowała inwestycję szacowaną na 110 mln $. I to z pełną premedytacją o czym świadczy fiasko ewentualnej odbudowy torów, które mogłyby połączyć rafinerię z Łotwą. Bo jak inaczej interpretować wyniki kwietniowych rozmów spółki Lietuvos geležinkeliai (Koleje Litewskie) i PKN Orlen w Warszawie? Wiemy o nich tylko tyle, że się odbyły…

Tekst ukazał się pierwotnie na Defence24.pl pierwszym polskim serwisie poruszającym kompleksowo tematykę bezpieczeństwa.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @jazmig Ja na durnia nie wyszedłem bo wiem o czym piszę. Pan na durnia już wyszedł, bo...
  • @Jerzy Gondol Bo wojny energetyczne do pewnego stopnia zastąpiły w naszej części świata...
  • @udany nieudacznik Ja się panu chwalić nie będę kogo znam a kogo nie znam. Może dlatego,...

Tematy w dziale