13 obserwujących
356 notek
537k odsłon
  2375   0

Oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny

Handel kwiatami pod cmentarzem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu 30 X 2020. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Handel kwiatami pod cmentarzem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu 30 X 2020. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami; z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

„Uwaga, to bardzo ważne! Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję” - poinformował szef rządu w sobotę we wpisie na Facebooku. 

Morawiecki apelował też we wpisie o „zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię”. 

Szef rządu podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że w związku z pandemią koronawirusa w sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze. – Czekaliśmy z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać – mówił. 

cmentarz, Wszystkich Świętych, Zaduszki
Cmentarz w Przemyślu, 29 bm. 1 listopada kościół katolicki będzie obchodził uroczystość Wszystkich Świętych. Fot. PAP/ PAP/Darek Delmanowicz

W późniejszym wpisie na Twitterze premier napisał, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty. 

„W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu” - podkreślił premier. 

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller dodał w swoim wpisie na Twitterze, że „wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy”. 

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej tłumaczył, że rząd nie chce doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć. Dodał, że to dla niego „ogromny smutek i przygnębienie”, bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. – To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie – mówił Morawiecki.

KW

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka