Uroczystość otwarcia obwodnicy Niska i Stalowej Woli - zobacz zdjęcia

Na zdjęciu z drona przygotowania do uroczystości otwarcia obwodnicy Niska i Stalowej Woli, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Na zdjęciu z drona przygotowania do uroczystości otwarcia obwodnicy Niska i Stalowej Woli, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kierowcy mogą już korzystać z ponad 15-kilometrowej obwodnicy Stalowej Woli i Niska na Podkarpaciu. Inwestycja kosztowała niemal 300 mln zł.

Jak powiedział podczas uroczystości w Stalowej Woli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, inwestycja "wypełnia nadzieję mieszkańców Niska Stalowej Woli ostatnich kilku pokoleń".

W ocenie szefa resortu infrastruktury oddanie obwodnicy Stalowej Woli i Niska w terminie byłoby niemożliwe, gdyby nie decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, że "koronawirus nie wstrzymuje polskich budów i przedsiębiorstw, które produkują na rzecz budownictwa".

Adamczyk zapowiedział również, że w regionie kolejną ważną inwestycją będzie budowa drogi S74.


Obecna w Stalowej Woli wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zwróciła uwagę, że inwestycja została dofinansowana za środków unijnych w kwocie ponad 194 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko.

"Tylko d-  tej pory w ramach tego programu sfinansowaliśmy budowę ponad 1,2 tys. km dróg. Również z tych 770 mld zł, które wynegocjował premier Morawiecki, będziemy realizować inwestycje, które związane będą z poprawą życia mieszkańców – powiedziała.

Obwodnica Stalowej Woli i Niska realizowana była w systemie "projektuj i buduj". Oznacza to, że wykonawca - konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion (partner) opracował dokumentację projektową, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie wybudował trasę.

Projekt budowy obwodnicy kosztował niemal 300 mln zł, a sam koszt budowy trasy (wartość podpisanego z konsorcjum kontraktu) to 223 mln zł.


Trasa obwodnicy poprowadzono po północno-wschodniej stronie Stalowej Woli i Niska. Jej początek zlokalizowany jest w Stalowej Woli na skrzyżowaniu Trasy Podskarpowej z ul. Chopina. Na dalszym odcinku obwodnica kieruje się na południowy wschód, przekraczając tereny elektrowni Stalowa Wola, rzekę Barcówka, linię kolejową nr 66 Zwierzyniec Towarowy - Stalowa Wola Południe oraz krzyżuje się z istniejącą droga krajowa nr 19. Koniec trasy zlokalizowany jest na rondzie wchodzącym w skład węzła Rudnik nad Sanem, który powstaje w ramach budowanej drogi ekspresowej S19.

W ramach inwestycji wybudowano również m.in. most z funkcją dolnego przejścia dla zwierząt, dwie estakady, wiadukt nad torami, trzy wiadukty drogowe, przejście dla pieszych pod korpusem drogi oraz trzy dolne przejścia dla zwierząt.

Obwodnica jest częścią drogi krajowej nr 77. Dotychczas DK77 przebiegała przez centrum Stalowej Woli oraz gminy Nisko i Pysznica.


Obwodnica Stalowej Woli i Niska jest jedną z dziesięciu obwodnic realizowanych obecnie na Podkarpaciu.

ja

Zobacz galerię zdjęć:

Obwodnica - widok z drona.
Obwodnica - widok z drona. Obwodnica Niska i Stalowej Woli. Rafał Weber, Andrzej Adamczyk, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu obwodnicy.
Otwarcie obwodnicy Niska i Stalowej Woli na Podkarpaciu, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka