Trzeźwość pracowników pod lupą. Pracodawcy zyskają większą kontrolę

Phil Whitehouse, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Phil Whitehouse, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Alkohol i narkotyki w pracy to właściwie temat tabu. To się jednak zmieni, ponieważ już niedługo pracodawcy zyskają możliwość skontrolowania, czy pracownik nie znajduje się pod wpływem środków odurzających.

Praca pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Już niedługo pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy zatrudnieni pracownicy są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt zmian, który zwiększa możliwości pracodawców w zakresie możliwości badania pracowników pod kątem trzeźwości.

Rzeczpospolita przypomina, że prace nad nowelizacją zyskały tempa po incydentach z udziałem kierowców autobusów, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem narkotyków w 2020 roku w Warszawie.

Na ten moment pracodawcy mogą przeprowadzać kontrole stanu trzeźwości w bardzo ograniczonym zakresie, który właściwie uniemożliwia badania pod kątem narkotyków. Pracownik może zostać poddany kontroli jedynie wtedy, gdy zaistnieje podejrzenie, że jest on pod wpływem alkoholu.

Zobacz także:

Pracodawcy zyskają nowe narzędzia

Projekt zakłada, że badania trzeźwości wśród pracowników będą mogły dotyczyć każdego rodzaju umów. Badani będą mogli być zarówno pracownicy etatowi jak i ci zatrudnieni na zlecenie czy współpracownicy pracujący w modelu B2B.

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu już w trzecim kwartale 2021 roku, co oznacza, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w bieżącym roku.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo